“MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA” – LAUREAT ZŁOTEGO LAJKONIKA NA DOC LAB POLAND HOT SELECTION

Nagrodzona na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka będzie kolejną, piątą projekcją w ramach cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2018, prezentującego najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Film jest intymną opowieścią o relacji reżysera Rafała Łysaka z babcią. Był rozwijany w ramach programu DOC LAB POLAND . Producentami filmu są Jacek Bławut i Victoria Ogneva.

Czy porozumienie między 80-letnią skrajnie religijną kobietą i jej wnukiem gejem jest możliwe? Czy są w stanie przekroczyć swoją wiarę i przekonania w imię miłości?

Jest to osobista historia Rafała, reżysera filmu. Od dzieciństwa wychowywała go babcia Teresa, którą traktuje jak drugą mamę. Dla Teresy rodzina jest najważniejszą wartością w życiu. Jej mąż od wielu lat nie żyje, córka wyprowadziła się z miasta, siostra żyje swoim życiem, więc całą swoją miłość i uwagę skupiła na Rafale, ukochanym wnuku... do momentu, kiedy powiedział jej o swoim homoseksualizmie. Ta wiadomość złamała jej serce.

Poznając partnera Rafała, jego przyjaciół i rówieśników, Teresa powoli zaczyna zmierzać drogą ku zrozumieniu i akceptacji Rafała. On również podejmuje próbę zrozumienia babci, choć są tak różni. Starają się pokonać przepaść między pokoleniami. Czy uda im się odkryć siebie na nowo?

Film miał swoją premierę w Konkursie Polskim na tegorocznym 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył główną nagrodę Złotego Lajkonika. W listopadzie będzie także prezentowany w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, gdzie odbędzie się jego premiera międzynarodowa, oraz na 28. Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi.

MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA
2018, 40 min.

Scenariusz i reżyseria: Rafał Łysak, zdjęcia: Rafał Łysak, udźwiękowienie: Piotr Pliszka, montaż: Piotr Wójcik, muzyka: Rafał Łysak, kierownictwo produkcji: Victoria Ogneva, producent: Jacek Bławut, Victoria Ogneva, współpraca produkcyjna: Magdalena Borowiec, produkcja: Produkcja Filmów Jacek Bławut

29 listopada, godz. 19.00
Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, Warszawa

Wstęp wolny. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie twórcami filmu.

 

***

DOC LAB POLAND HOT SELECTION to cykl pokazów najciekawszych i najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. Pierwsza projekcja („Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki”) odbyła się w grudniu 2016 roku, w 2017 roku organizatorzy zorganizowali 6 projekcji, między innymi filmów „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka, „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej i „Miss Holocaust” Michaliny Musielak. Tegoroczne HOT SELECTION otworzył 12 września pokaz laureata Festiwalu IDFA, filmu „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego. Drugim prezentowanym w ramach cyklu filmem był nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Książę i Dybuk”, trzecim – obsypany nagrodami „Over the limit” Marty Prus. W listopadzie organizatorzy pokazali dwa nowe dokumenty Marcina Sautera: „Żalanasz. Pusty brzeg” i „Urosłam kiedy spałaś”. Cykl jest częścią programu Doc Lab Poland Warsaw Days, wspartego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, w ramach którego podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego zostały też zorganizowane warsztaty dla filmowców i wykłady otwarte dla szerszej publiczności.

DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla profesjonalnych dokumentalistów, łączący konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży. W 2018 r. w DOC LAB POLAND wzięły udział w sumie 24 projekty dokumentalne w fazie developmentu lub montażu, reprezentowane przez zespoły składające się z reżysera i producenta. Dodatkowym, ważnym elementem programu był market koprodukcyjny organizowany dla kolejnych ok. 40 producentów z Polski i zagranicy. W ramach publicznych prezentacji oraz marketu koprodukcyjnego podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyło się ok. 800 indywidualnych spotkań branżowych. Uczestnicy programu otrzymali nagrody o łącznej wartości 86 tys. zł.

W grudniu zostanie ogłoszony nabór na piątą edycję programu.