POLSKA REPREZENTACJA W TEKSASIE

Od kilkunastu lat w pierwszej połowie marca teksańskie Austin przeobraża się w największe w USA multimedialne centrum za sprawą South by Southwest Week (SXSW) – wydarzenia łączącego kilka obszarów współczesnej kultury, odkrywającego jej najnowsze obiekty, innowacyjne idee, najświeższe dźwięki czy nowoczesne obrazy z każdego zakątku świata. Akcenty polskiej kultury również będą obecne na SXSW – w postaci „reprezentatywnej próbki” naszej rodzimej kinematografii, czyli dwóch dokumentów i animacji.


Tegoroczna edycja South by Southwest Week (SXSW) w Austin rusza 11 marca. SXSW składa się z kilku wielopłaszczyznowych elementów: obejmuje zarówno koncerty odbywające się na 18 scenach (sekcja SXSW Music and Media Conference), prezentacje najnowocześniejszych technologii produkcji multimedialnej, w tym m.in. gier komputerowych, obiektów cyfrowych, grafiki (sekcja SXSW Interactive), jak i pokazy filmowe (SXSW Film Conference and Festival), wskazujące najnowsze nurty we współczesnym kinie, jednocześnie budujące różnorodny program złożony z dokumentów, fabuł i animacji z całego świata. Wszystkim tym elementom towarzyszą konferencje poświęcone rozmaitym aspektom współczesnej, multimedialnej kultury, a także spotkania z ekspertami w danej dziedzinie, panele dyskusyjne czy debaty.


SXSW Film, wchodzący w skład tego teksańskiego, ponad tygodniowego wydarzenia, stanowi znakomitą okazję do zobaczenia najnowszych obrazów filmowych. Znaczna większość z nich będzie miała na festiwalu w Austin swoją światową premierę. Ponadto, ciekawie zapowiada się program filmów dokumentalnych, gdzie znalazły się m.in. takie tytuły, jak: Where Soldiers Come From (reż. Heather Courtney), Kumaré (reż. Vikram Gandhi), Heaven Hell (reż. David Calek), a także przygotowany we współpracy z amsterdamskim festiwalem IDFA program pokazów i paneli dyskusyjnych pod hasłem „New Documentary Narratives”. Obok filmów z Indii, Chile, Argentyny, Kanady, Francji czy Niemiec na ekranach festiwalowych kin pojawią się dwa dokumenty z Polski: Beats of freedom. Zew wolności w reżyserii Leszka Gnoińskiego oraz Wojciecha Słoty (w ramach sekcji SX GLOBAL) oraz Seans w kinie Tatry autorstwa Igora Chojny (w ramach sekcji SX GLOBAL SHORTS). Warto dodać, że na festiwalu w Austin swoją międzynarodową premierę będzie miała animacja Wojciecha Wawszczyka pt. Jeż Jerzy, która zostanie zaprezentowana w programie SX FANTASTIC.


Beats of freedom. Zew wolności w reżyserii Leszka Gnoińskiego oraz Wojciecha Słoty to porywający film o narodzinach rocka w Polsce. Polski rock od początku swego istnienia stał w kontrze do zastanej rzeczywistości, stając się paradoksalnie fenomenem o kolosalnej sile rażenia. Piosenki kruszyły stereotypy i tworzyły więzi między ludźmi. Swoistą enklawą wolności stał się festiwal w Jarocinie, barwnie pokazany w dokumencie dzięki niepublikowanym dotąd materiałom archiwalnym. W filmie występują m.in.: Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba, Jurek Owsiak, Kazik Staszewski (Kult), Muniek Staszczyk (T.Love), Kora Jackowska (Maanam), Tomek Lipiński (Tilt i Brygada Kryzys), Krzysztof Grabowski (Dezerter).


Seans w kinie Tatry w reżyserii Igora Chojny pokazuje również pewien wycinek polskiej rzeczywistości, lecz jednocześnie całkowicie odmienny i kontrastujący z rockowym życiem przedstawionym w filmie Gnoińskiego i Słoty. Dokument Igora Chojny opowiada historię o jednym z najstarszych łódzkich kin – Tatry, a właściwie o Dariuszu Ambroszczyku, który to kino prowadzi i zarazem jest jedynym jego pracownikiem. Choć pan Dariusz codziennie uparcie wyczekuje widzów, ci jakby zupełnie zapomnieli o jego kinie, odwiedzając je jedynie od przypadku do przypadku…


Więcej o SXSW w Austin można znaleźć tutaj.