"BAŁTYK" Z NAGRODĄ ZA NAJLEPSZY FILM NA FESTIWALU WE FRANCJI
"Bałtyk" w reżyserii Igi Lis zdobył nagrodę dla najlepszego filmu na Festival de films Pêcheurs du Monde we Francji.
18. edycja festiwalu filmowego „Pêcheurs du Monde” odbyła się w dniach 17–29 marca w Lorient oraz w jedenastu miejscowościach południowej Bretanii . Program festiwalu stanowi hołd dla kultury morskiej. Poprzez kino i jego dokumentalną siłę festiwal „Pêcheurs du Monde” opowiada historie ludzi morza – opowieści równie uniwersalne, co niepowtarzalne. Program festiwalu kładzie nacisk na ludzkie historie, stawia pytania o przyszłość i opowiada się za zrównoważonym rybołówstwem, zaangażowanym w ochronę zasobów naturalnych.
"Bałtyk” został zaprezentowany na festiwalu w ramach międzynarodowego konkursu. Była to druga projekcja filmu we Francji, gdzie miał on swoją międzynarodową premierę na festiwalu FIPADOC w Biarritz w styczniu.
W nadmorskim kurorcie Miecia, znana tu jako “Królowa Łeby”, prowadzi wędzarnię – dumę i chwałę lokalnej społeczności. Jej poświęcenie i ambicja przez czterdzieści lat utrzymywały biznes i jego pracowników. Jednak gdy kłopoty zdrowotne zmuszają ją do zwolnienia tempa, przetrwanie wędzarni staje pod znakiem zapytania.
Film, kręcony w ukształtowanej przez postkomunistyczne dziedzictwo Łebie, podejmuje temat ambicji i tożsamości, kultury pracy i poświęcenia w imię dobrobytu bliskich.
Za produkcje filmu odpowiada działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka oraz Silver Frame.
Międzynarodową dystrybucją festiwalową i sprzedażą zajmuje się KFF Sales.