MARCIN KOSZAŁKA NAGRODZONY W KARLOWYCH WARACH!

46. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach zakończyła się wielkim sukcesem dla Marcina Koszałki, który otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego za „Deklarację nieśmiertelności”.


"Deklaracja nieśmiertelności to portret Piotra "Szalonego" Korczaka, legendy wśród polskich alpinistów, odkrywcy wielu nowych technik wspinaczkowych, pierwszego, który traktował wspinaczkę jak sport. Marcin Koszałka, jako jeden z jego dawnych uczniów, zadaje mu teraz pytania o nieunikniony koniec kariery, o wpływ wieku - młodość i starość, wreszcie o śmierć i próby radzenia sobie z jej świadomością" – dla PAP-u opisuje film Aleksandra Biernacka, koordynator festiwali filmowych w Telewizji Polskiej.


"Deklaracja nieśmiertelności" (2010) Marcina Koszałki została wyprodukowana dla Redakcji Dokumentu i Reportażu TVP1. Od momentu premiery na ubiegłorocznym 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie dokument ten otrzymał Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich,„Deklaracja nieśmiertelności” zebrała kilka znaczących wyróżnień na międzynarodowych imprezach, w tym: prestiżową Silver Hugo Award dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego czy Silver Gentian na niedawno zakończonym 59. Trento Film Festival we Włoszech.


Tegoroczna nagroda w Karlowych Warach to już drugi sukces Koszałki na tym festiwalu. W 2009 roku jego dokument „Do bólu” został uhonorowany specjalną nagrodą jury.


46. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach odbyła się w dniach 1 – 9 lipca.


Więcej o festiwalu na: www.kviff.com.