SEKRET JOHANNY

TYTUŁ ANGIELSKI: JOHANNA'S SECRET

W PRODUKCJI

Film odkrywa kulisy nieznanej historii Johanny Langefeld, głównej nadzorczyni (SS Oberaufseherin) kobiecych obozów w Auschwitz i Ravensbrück, która w 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie, gdzie oczekiwała na proces zbrodniarzy hitlerowskich. Jej ucieczkę zorganizowały Polki, które przeżyły obóz w Ravensbrück. Polki nie tylko pomogły jej uciec z więzienia, ale także przez dziesięć lat ukrywały ją przed polskimi władzami. W 1957 roku krakowskie Ravensbruczanki pomogły esesmance wrócić do Niemiec. Historia była przez wiele lat ukrywana w tajemnicy, bo jej ujawnienie groziło karą zarówno dla Langefeld jak i dla polskich więźniarek.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland, Germany
CZAS TRWANIA:
60'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Władysław Jurkow, Geburg Rohde-Dahl
SCENARIUSZ:
Władysław Jurkow, Geburg Rohde-Dahl
PRODUCENT:
ARKADIA FILM, Rohde Dahl Filmproduktion

Władysław Jurkow »

Reżyser, dziennikarz. Współpracuje z TVP, HBO, WDR. Autor filmów dokumentalnych, członek polskich misji archeologicznych do Egiptu i Sudanu.

Geburg Rohde-Dahl »

Producentka, reżyserka i scenarzystka. W latach 1972-1997 zrealizowała około 30 pełnometrażowych filmów dla dzieci, program Rappelkiste dla telewizji ZDF oraz inne seriale. Od 1985 roku zajmuje sie też tworzeniem filmów dokumentalnych.