OPÓR MATERII

TYTUŁ ANGIELSKI: THE RESISTANCE OF MATTER

Bohaterem filmu dokumentalnego jest 50-letni Ryszard Szczepański, którego pasją jest obserwacja ptaków. Zainspirowany projektami Leonarda da Vinci postanowił zbudować machinę latającą, napędzaną siłą ludzkich mięśni, którą nazwał Ornitopterem. Akcja filmu toczy się w malowniczej scenerii kaszubskich wzgórz, gdzie bohater przeprowadza próby wzlecenia machiną w powietrze. Realizacji jego wielkiego marzenia towarzyszą dzieci - widzowie jego cyrkowych popisów. Ich szepty "poleci - nie poleci" są jednocześnie sceptyczne i pełne nadziei.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland
CZAS TRWANIA:
10'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Justyna Nowak
SCENARIUSZ:
Justyna Nowak
OPERATOR:
Szymon Kluz
MUZYKA:
Andrzej Smolik
DŹWIĘK:
Paulina Bocheńska, Agata Chodyra
PRODUCENT:
PWSFTviT (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna)

Justyna Nowak »

Justyna Nowak ukończyła studia magisterskie na wydziale reżyserii  filmowej PWSFTViT w Łodzi. Jej krótkometrażowy film fabularny "Ważki",  brał udział w konkursie festiwalu filmowego w Wenecji - 64. Biennale  di Venezia, gdzie był nominowany do nagrody Prix UIP Europejskiej  Akademii Filmowej. "Ważki" brały udział w ważnych konkursach na  międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Clermont-Ferrand, Cork,  Leeds, Encounters. Film zdobył nagrody: Best European Short i Best  Cinematography podczas Raindance Film Festival w Londynie. Jej filmy  to głównie komediodramaty z elementami absurdu i surrealizmu,  inspirowane Francuską i Czeską Nową Falą. Często portretują silną  postać kobiecą i poruszają społeczną tematykę problemów kobiecych. Jej  ostatnia produkcja "BEAUTY" - to postfeministyczny, eksperymentalny  film z elementami teatru. Swoją pasję do pisania scenariuszy
realizowała przy filmach animowanych, takich jak "Przypadek Zająca" i  "Tajemnica Góry Malakka", który zdobył Grand Prix i nagrodę za  najlepszy scenariusz na międzynarodowym festiwalu Brno16 w Czechach.  Jest absolwentką Berlinale Talents.