KSIĄŻĘ I DYBUK

TYTUŁ ANGIELSKI: THE PRINCE AND THE DYBBUK

Kim naprawdę był książę Michał Waszyński? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy człowiekiem, który nieustannie mylił iluzję filmu z rzeczywistością? “Książę i dybuk” to filmowa podróż śladami człowieka – kameleona, który uciekając przed duchem nietolerancji nieustannie zmieniał własną tożsamość, negując swoje żydowskie pochodzenie i ukrywając homoseksualizm.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland, Germany
CZAS TRWANIA:
79'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Piotr Rosołowski, Elwira Niewiera
SCENARIUSZ:
Piotr Rosołowski, Elwira Niewiera
OPERATOR:
Piotr Rosołowski
MONTAŻ:
Andrzej Dąbrowski
PRODUCENT:
Film Art Production, Kundschafter Filmproduktion GmbH Berlin

Piotr Rosołowski »

Piotr Rosołowski - reżyser, scenarzysta, operator ur. 1977 roku. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach oraz stypendysta Academy of Media Arts w Kolonii. Piotr wspólnie z Elwirą Niewierą zrealizował trzy pełnometrażowe filmy dokumentalne: "Efekt Domina" nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz DOK Leipzig, "Książę i Dybuk" uhonorowany Lwem za najlepszy dokument o kinie na 74. Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz "Syndrom Hamleta" nagrodzony Grand Prix sekcji Semaine de la critique 75. Festiwalu Filmowego w Locarno. Piotr jest również autorem zdjęć wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych m.in. nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "On the Line" w reżyserii Reto Caffi, nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu dokumentalnego "Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki, a także nagradzanego za zdjęcia przez American Cinematographer Magazine filmu dokumentalnego "Ściana cieni" w reżyserii Elizy Kubarskiej.

Elwira Niewiera »

Reżyserka, scenarzystka. Autorka znanych i nagradzanych filmów dokumentalnych „Efekt domina”, „Książę i Dybuk” i "Syndrom Hamleta" (wspólnie z Piotrem Rosołowskim). Laureatka wielu nagród min. Grand Prix-Semian de la Critiqe na Festiwalu Filmowym w Locarno, Venezia Classici Award za najlepszy film dokumentalny o kinie na Festiwalu Filmowym w Wenecji, Polska Nagroda Filmowa 2019, Złoty Gołąb na MFF DOK Leipzig, Grand Prix „Złoty Róg” na Krakowskim Festiwalu Filmowym, nagroda Młodego Kina Niemieckiego 2020 czy prestiżowej amerykańskiej nagrody Chicken & Egg Award 2021. W swoich działaniach artystycznych koncentruje się przede wszystkim na politycznych i społecznych transformacjach w Europie Wschodniej.
NA FESTIWALACH: