POCIĄGI

TYTUŁ ANGIELSKI: TRAINS

Trains rozpoczyna się cytatem Franza Kafki: „Jest mnóstwo nadziei. Nieskończona ilość nadziei. Ale nie dla nas”. Te słowa wiszą jak ciemna chmura nad tym dokumentem found footage, który tworzy zbiorowy portret ludzi w Europie XX wieku, uchwytując ich nadzieje, pragnienia, dramaty i tragedie.

Mocne sceny pokazujące montaż parowozów i wagonów kolejowych wydają się być celebracją ludzkiej pomysłowości i pracy. Ludzie ubrani w odświętne stroje wyruszają w podróż koleją. Ale te radosne sceny wkrótce ustępują miejsca transportowi wojskowemu: żołnierze są rozmieszczani na linii frontu — szybko po nich następuje ewakuacja cywilów, procesja obdartych jeńców wojennych i żołnierzy po amputacjach.

Czasy się zmieniają, schemat się powtarza. Materiał archiwalny w tym bezsłownym filmie przywołuje nieunikniony cykl zachwytu i zniszczenia, piękna i goryczy. Obraz plątaniny torów kolejowych i zwrotnic rodzi nieuniknione pytanie: Którą trasę wybierze ludzkość?

GATUNEK:
dokumentalny
CZAS TRWANIA:
80'
ROK PRODUKCJI:
KOLOR:
czarno-biały
REŻYSERIA:
Maciej Drygas
SCENARIUSZ:
Maciej Drygas
MONTAŻ:
Rafał Listopad
MUZYKA:
Paweł Szymański
PRODUCENT:
Drygas Production

Maciej Drygas »

ur. 1956 w Łodzi. Scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych. Po ukończeniu w 1981 roku studiów na wydziale reżyserii moskiewskiego WGIK był asystentem Krzysztofa Zanussiego i Krzysztofa Kieślowskiego. Autor dokumentów: Falstart (1981), Psychoterapia (1984), Usłyszcie mój krzyk (1991), Stan nieważkości (1994), Głos nadziei (2002), Jeden dzień w PRL (2005). Laureat licznych nagród festiwalowych, m.in. w Bombaju,Houston, Tai Pei, Monte Carlo, San Francisco, Nyon i Krakowie. Obecnie jest wykładowcą w PWSFTviT w Łodzi.
NA FESTIWALACH: