OSTATNIE POKAZY W AKADEMII FILMU DOKUMENTALNEGO „MOVIE WRO”

Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” wkracza w finałową fazę swoich tegorocznych projekcji. 29 listopada odbędzie się pierwszy we Wrocławiu pokaz „Katki” Heleny Třeštikovej, a tydzień później – pokaz filmu „Tonia i jej dzieci” w reżyserii Marcela Łozińskiego. Po projekcji tego ostatniego widzów czeka panel dyskusyjny, organizowany w ramach konferencji naukowej „Polski dokument i animacja w XXI wieku”.


29 listopada – „Katka”, reż. Helena Třeštiková

Třeštikova jest laureatką Europejskiej Nagrody Filmowej za film „Rene” i w tym roku otrzymała Smoka Smoków, najważniejsze wyróżnienie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jej filmy charakteryzuje szczególna wytrwałość realizacyjna. Reżyserka obserwuje swoich bohaterów przez lata, rejestrując w dokumentach zmiany w ich życiu, nigdy nie kończąc prac w krótkim czasie.

 „Katka”  jest wynikiem wieloletniej obserwacji przez czeską dokumentalistkę życia narkomanki. Rzecz zaczyna się w 1996 r., 19-letnia Katka przebywa na terapii odwykowej. Zaczęła brać narkotyki, aby wyróżnić się wśród rówieśników. Niestety, szybko wpadła w szpony nałogu. Ucieczka od uzależnienia okazuje się bardzo trudna. Trestikova towarzyszy swojej bohaterce w najróżniejszych chwilach, rozłożonych na przestrzeni lat. 

 6 grudnia – „Tonia i jej dzieci”, reż. Marcel Łoziński

Od lat pojawiają się narzekania, że polskie kino tkwi w czasach moralnego niepokoju, a twórcy nie kwapią się, by opisywać otaczającą nas wszystkich rzeczywistość społeczno-polityczną. Brakuje nam rodzimego Kena Loacha. Ostatnio nasiliły się głosy w podobnym tonie oskarżające polskie kino dokumentalne, zanurzone – jakoby – w tradycji polskiej szkoły dokumentu, na której cenzura wymuszała obowiązek tworzenia metaforycznych i zuniwersalizowanych opowieści. Czy zarzuty, stawiane przez środowiska lewicowe, są słuszne? Czy polski dokument jest archaiczny, czy raczej wyjątkowy i osobny na tle światowej dokumentalistyki?

 Pretekstem do rozważań na ten temat będzie pokaz filmu „Tonia i jej dzieci” w reżyserii Marcela Łozińskiego, wciąż aktywnego zawodowego mistrza polskiego dokumentu. Film jest zapisem rozmowy, jaką reżyser przeprowadził ze swoimi bliskimi znajomymi: Werką i Marcelem Lechtmanami. Dzieci Tonii Lechtman cierpiały z powodu ideologicznych decyzji ich matki, żarliwej komunistki i działaczki antyfaszystowskiej. Kobieta po II wojnie światowej została skazana w pokazowym procesie stalinowskim, a Wera i Marcel, nazywani „żydokomuną”, trafili wtedy do sierocińca, gdzie szybko zostali rozdzieleni.

 Po projekcji dyskutować będą znakomici eksperci: profesorowie Tadeusz Lubelski („Historia kina polskiego: Twórcy, filmy konteksty”, „Historia niebyła kina PRL”) i Mirosław Przylipiak („Poetyka filmu dokumentalnego”, „Kino bezpośrednie (1960-1963)”), a także Artur Liebhart, dyrektor festiwalu kina dokumentalnego PLANETE + Doc.


Więcej informacji na stronie internetowej Akademii Filmu Dokumentalnego "Movie Wro".

 [źródło: materiały prasowe]