DOKUMENTALNY „POLAKÓW PORTRET WŁASNY” W KINIE KULTURA
Już dziś kolejny pokaz z cyklu „Rejs z dokumentem” w warszawskim kinie Kultura. Tytuły wyświetlane w tej edycji złożą się na „Polaków portret własny”.
Dzisiejsze popołudnie w stołecznym kinie Kultura będzie należało do dokumentu. W kolejnej edycji cyklu „Rejs z dokumentem” pokazane zostaną następujące filmy:
1. Polska Kronika Filmowa PKF 31/90
2. „Kres świata”, reż. Mateusz Skalski
Mała, niemal zupełnie opustoszała wieś. Próżno tu szukać młodych ludzi, którzy z braku perspektyw masowo wyjechali w poszukiwaniu pracy – do miasta lub za granicę. Zostali jedynie starsi. Ich codzienne życie upływa pod znakiem rutynowych, powtarzalnych czynności. Jak sami mówią, wiele zależy od pory roku – w lecie jest lepiej, w zimie tak naprawdę każdy dzień to walka o przetrwanie. Jedyną rozrywką, a zarazem oknem na świat, jest obwoźny sklep z pieczywem, który codziennie zajeżdża do wsi.
3. „Cisza, ciemność”, reż. Paweł Kędzierski
Niezwykły obraz, rejestrujący pracę niewidomych i głuchoniemych osób uczestniczących w warsztatach rzeźbiarskich, zrealizowany w tonacji czarno-białej. Bohaterowie żyjący codziennie w świecie mroku i bezkresnej ciszy, tworzą wyjątkowe dzieła. Ich emocje i rozterki z tym związane budują niesamowity nastrój w filmie, który dodatkowo wzbogaca wyjątkowa muzyka...
4. „Gadające głowy II”, reż. Krzysztof Wierzbicki
Nagrodzony w 1981 roku na festiwalu w Oberhausen, Dyplomem Honorowym, film Krzysztofa Kieślowskiego „Gadające Głowy” stał się ćwierć wieku później punktem wyjścia, inspiracją, dla Krzysztofa Wierzbickiego. Wierzbicki, wówczas asystent Kieślowskiego, z tym samym operatorem Jackiem Petryckim, który filmował dla Kieślowskiego, zadają bohaterom te same, kluczowe dla określenia ich tożsamości pytania: Kim jesteś?, Czego byś pragnął?, Co jest dla Ciebie ważne?, tworząc tym samym zbiorowy portret Polaków, świadomych swej roli, miejsca w społeczeństwie jakie zajmują, pragnień, marzeń i poszukiwań. Portret spinający dwie, jakże różne epoki.
Konfrontacja jaką przeprowadza Wierzbicki, poprzez dotarcie do tych samych bohaterów z końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i porównanie tego co wcześniej zilustrował Krzysztof Kieślowski z ich obecną postawą, spostrzeżeniami, argumentami, nostalgią za niespełnionym, jest lekcją pokory i szacunku dla człowieka i społeczeństwa.
5. „Wszystko może się przytrafić”, reż. Marcel Łoziński
Opowieść o życiu i śmierci, której bohaterem jest sześcioletni syn reżysera Tomaszek i starsi ludzie, spędzający czas na ławeczkach jednego z warszawskich parków. Jeżdżący na hulajnodze Tomaszek zadaje starym ludziom nadzwyczaj dorosłe, choć podstawowe dla człowieka pytania, a oni chętnie odpowiadają. Zderzenie wyobrażeń o przyszłości i życiu chłopca u progu życia i ludzi stojących u kresu.
Seans rozpocznie się o 17.00. Cena biletu to 10 złotych.
[źródło: strona internetowa kina Kultura]