„POLSKA SZKOŁA DOKUMENTU” Z MARIĄ ZMARZ-KOCZANOWICZ W ROLI GŁÓWNEJ

Już dziś, 23 maja, mieszkańcy stolicy będą mieli okazję spotkać się z Marią Zmarz-Koczanowicz. Dokumentalistka będzie bohaterką spotkania „Polska Szkoła Dokumentu”.

Spotkanie „Polska Szkoła Dokumentu” odbędzie się 23 maja o 18.00 w Domu Spokań z Historią w Warszawie. Zaproszonym gościem i bohaterką spotkania będzie Maria Zmarz-Koczanowicz, jedna z najbardziej znanych polskich dokumentalistek. Zrealizowała około 50 filmów, które tworzą najpełniejszy, subiektywny dokument polskich przemian wolnościowych ostatnich dekad.  Jej filmy mają atrakcyjną telewizyjną formę, błyskotliwy, gęsty montaż - ale jest w nich zawsze obecne spojrzenie autorki. Są to zbiorowe portrety grup pokoleniowych ("Pokolenie 89"), jak sylwetki wybitnych artystów i intelektualistów (Czesław Miłosz, Leszek Kołakowski, Jerzy Turowicz, Jerzy Grotowski) - wszystkie one składają się na dziennik polskiego inteligenta, świadka epoki pełnej wielkich nadziei, wychylonego w przyszłość. Filmy dokumentalne Marii Zmarz-Koczanowicz prezentowane były na wielu międzynarodowych festiwalach, zdobywając liczne nagrody (m.in. Urząd, 1986 -- Złoty Smok i Lajkonik w Krakowie, Główna Nagroda na festiwalu Cinéma du Réel). W 1993 r. zadebiutowała filmem fabularnym "Kraj świata".

Czwartkowej rozmowie z reżyserką towarzyszyć będzie pokaz jej dwóch dokumentów:

- "Major albo rewolucja krasnoludków" (1989, 31') - historia narodzin i działalności Pomarańczowej Alternatywy powstałej we Wrocławiu z inicjatywy Waldemara Frydrycha „Majora" podczas strajku studenckiego w październiku 1981 roku; entuzjazm, jaki towarzyszył jej narodzinom i pierwszym akcjom oraz happeningom w latach 80.

- "Kocham Polskę" (2007, 55') - kim są Wszechpolacy, którzy określają się jako spadkobiercy przedwojennego Ruchu Narodowego? W co wierzą? Kamera towarzyszy członkom organizacji Młodzież Wszechpolska w spotkaniach i akcjach.

[źródło informacji: www.portalfilmowy.pl]