DOKUMENTY W PROGRAMIE FESTIWALU FILMOWEGO HOMMAGE A KIEŚLOWSKI

Trzecia edycja Festiwalu Filmowego Hommage a Kieślowski odbędzie się w Sokołowsku w dniach 6-8 września. W programie festiwalu znalazły się projekcje licznych polskich filmów dokumentalnych.

Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski odbył się po raz pierwszy we wrześniu 2011 roku, w 70 rocznicę urodzin i 15 rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Nieprzypadkowo zdecydowano, aby festiwal odbywał się w Sokołowsku. W tej miejscowości Kieślowski spędził kilka lat w dzieciństwie, a potem nakręcił tu jeden ze swoich pierwszych filmów dokumentalnych – „Prześwietlenie”.

Jak co roku festiwal Hommage a Kieślowski zorganizowany zostanie jako wydarzenie interdyscyplinarne, łączące projekcje filmowe, warsztaty twórcze, panele dyskusyjne, spektakle, wystawy i koncerty. W tym roku osią festiwalu jest film „Biały” – druga część słynnej trylogii „Trzy kolory”. Warto dodać, że patronat nad tegorocznym festiwalem objęła Maria Kieślowska, żona reżysera.

W Sokołowsku pokazane zostaną liczne polskie produkcje dokumentalne, przewidziano również spotkania z dokumentalistami. W piątek 6 września widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Wirtualną wojnę” Jacka Bławuta, „Lewą połowę twarzy” Marcina Bortkiewicza oraz „Głosy” Konrada Szołajskiego. Na ten sam dzień przewidziano również panel dyskusyjny „Droga od dokumentu do fabuły” z udziałem Jacka Bławuta, Pawła Łozińskiego i Marcina Latałły. Dyskusję poprowadzi Mikołaj Jazdon.

W sobotę 7 września odbędą się projekcje „Mojej ulicy” Marcina Latałły i „Stu lat w kinie” Pawła Łozińskiego. Zaproszeni dokumentaliści wezmą udział w kolejnym, tym razem prowadzonym przez Piotra Pławuszewskiego panelu dyskusyjnym pod tytułem „Szkoła Kieślowskiego w dokumencie”, a w niedzielę, wraz z innymi gości festiwalu zastanowią się nad tematem „Miłości, wolności i samotności w filmach Krzysztofa Kieślowskiego”.

Ponadto w programie festiwalu znalazł się przegląd filmów zrealizowanych przez studentów Szkoły Wajdy. W sobotę i niedzielę zobaczyć będzie można „Mój dom” Magdaleny Szymków, „Joannę” Anety Kopacz, „Gdzie jest Sonia?” Radka Franczak, „Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie” Grzegorza Brzezowskiego oraz „Stan umysłu” Pawła Hejbudzkiego.

Więcej informacji na stronie organizatora.