WRZESIEŃ NA FESTIWALACH

We wrześniu polskie dokumenty zagoszczą na ekranach festiwalowych kin między innymi w Rosji, Wielkiej Brytanii, USA, Izraelu, Chorwacji i Hiszpanii. Siedemnaście tytułów zobaczyć będą mogli widzowie czternastu międzynarodowych festiwali.

Na trwającym od 2 września The Smalls Film Festival w Wielkiej Brytanii w sekcji konkursowej wyświetlony zostanie najczęściej pokazywany na festiwalach w 2012 roku polski film dokumentalny – „Co raz zostało zapisane” Martina Ratha. Ten sam film stanie do walki o nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Studenckich Apolonia w Albanii.

Najwięcej polskich dokumentów będzie miała w tym miesiącu okazję obejrzeć publiczność rosyjska. Do konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Debiutanckich i Studenckich Beginning w Peterburgu zakwalifikowały się aż cztery polskie produkcje: „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego, „Punkt wyjścia” Jagody Szelc, „Mój dom” Magdaleny Szymków oraz „Zabawki cesarza” Joanny Wójcik, Joanny Rusinek, Jarosława Moździerza, Tomasza Godfryda i Grzegorza Wierzchowskiego. Ponadto w pokazach pozakonkursowych pokazane zostaną „Rogalik” Pawła Ziemilskiego i „Papierowe pudełko” Zbigniewa Czapli. Pod koniec miesiąca również w Petersburgu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Message to Man, w którego sekcji konkursowej znalazły się „Obóz” Tomasza Jeziorskiego oraz „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego.

W czasie gdy film Marcela Łozińskiego prezentowany będzie w Rosji, dzieło Pawła Łozińskiego, „Ojciec i syn” powalczy o nagrody na dwóch festiwalach litewskich. Pierwszym z nich będzie Festiwal Filmów Dokumentalnych w Wilnie, w którego sekcji pozakonkursowej weźmie udział „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia; drugi to Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kaunas odbywający się w Kownie. Również na wschodzie Europy, w Gruzji, pokazane zostaną dwa inne polskie tytuły. Do konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Art House w Batumi selekcjonerzy wybrali film „Bad boy – cela dla niebezpiecznych” Janusza Mrozowskiego oraz „Marionetistę” Wiktorii Szymańskiej. Ten ostatni tytuł powalczy też o laury w Izraelu, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

W Wielkiej Brytanii, poza wspomnianym na początku filmem „Co raz zostało zapisane”, wyświetlone zostaną również „Rogalik” Pawła Ziemilskiego, "Miłość" Filipa Dzierżawskiego i „Rozmowa” Piotra Sułkowskiego. Pierwszy film wybrano do udziału w sekcji konkursowej Międzynarodowego Festiwalu Krótkometrażowych i Animowanych Encounters w Bristolu, drugi - w pozakonkursowym pokazie na londyńskim festiwalu Raindance, trzeci zaś – w sekcji konkursowej Night Contact Multimedia and Photography Film Festival również w Londynie. Anglojęzyczni widzowie po drugiej stronie Oceanu będą natomiast mogli zobaczyć film „Wyrzutki” Janusza Grunberga i Tomasza Wiśniewskiego, który weźmie udział w Festiwalu Filmów Krótkometrażowych DC Shorts w Waszyngtonie.

Polskie produkcje dokumentalne znajdą się ponadto w programach festiwali w Hiszpanii, Chorwacji i na Węgrzech. W Hiszpanii, na Festiwalu Tenerife Shorts, szansę na zdobycie kolejnej nagrody będzie miał „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego. W sekcji konkursowej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w chorwackim Splicie weźmie udział „Życie stylem dowolnym” Adama Palenty, a w sekcji konkursowej węgierskiego festiwalu Jameson Cinefest – „Kiedyś będziemy szczęśliwi” Pawła Wysoczańskiego.