KANADYJSKIE WYRÓŻNIENIE DLA „SZTUKI ZNIKANIA”

Ostatni dokument Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego „Sztuka znikania” ma na swoim koncie kolejne wyróżnienie. Film został doceniony został przez jury zakończonego 24 listopada festiwalu RIDM odbywającego się w Montrealu.

W minioną niedzielę, 24 listopada, zakończyła się 16. edycja kanadyjskiego festiwalu filmów dokumentalnych RIDM – Recontres Internationales du Documentaire de Montréal. W Międzynarodowym Konkursie Filmów Średniometrażowych zaprezentowany został film Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego „Sztuka znikania”. Jury tej sekcji w składzie Mireille Dansereau (Kanada), Marcel Jean (Francja) i Marco Lamensch (Belgia) przyznało „Sztuce znikania” wyróżnienie.

„Sztuka znikania” jest historią haitańskiego kapłana wudu polskiego pochodzenia, Amona Fremona, który przybywa do Polski w 1980 roku na zaproszenie Teatru Źródeł Jerzego Grotowskiego. Ponieważ w powietrzu wisi stan wojenny, Amon postanawia zmienić bieg historii. Według niego generał Jaruzelski jest opętany przez Barona Samedi - złego demona, który powoduje sztywną postawę, przekrwienie oczu i konieczność noszenia ciemnych okularów. W grudniu 1981 roku Amon odprawia ceremoniał wudu, aby zdjąć zły urok z generała, wyzwolić jego duszę i zatrzymać sowieckie czołgi...

Festiwal RIDM odbywa się w Montrealu od 1998 roku. Jego organizatorzy stawiają sobie za cel prezentację szerokiej publiczności najlepszych dokumentów pochodzących z Kanady i z całego świata. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku w Międzynarodowym Konkursie Filmów Średniometrażowych główną nagrodę zdobył film Wojciecha Staronia „Argentyńska lekcja”, a rok wcześniej w tej samej sekcji wyróżniono obraz Jakuba Stożka „Poza zasięgiem”.

Pełną listę nagrodzonych filmów znaleźć można tutaj.