POKAZ „BAD BOY – CELA DLA NIEBEZPIECZNYCH” W ARESZCIE ŚLEDCZYM
W środę 12 lutego w Areszcie Śledczym przy Rakowieckiej w Warszawie odbędzie się pokaz trzeciej części filmowej „Trylogii więziennej” Janusza Mrozowskiego – „Bad Boy, cela dla niebezpiecznych”. Projekcji towarzyszyć będzie konferencja prasowa.
Organizacja JAKOBYART zaprasza na projekcję filmu Janusza Mrozowskiego „Bad boy – cela dla niebezpiecznych”, która odbędzie się w środę 12 lutego o 13.00 w stołecznym Areszcie Śledczym, przy Rakowieckiej 37. Projekcji filmu towarzyszyć będzie konferencja prasowa poświęcona ogólnopolskiej akcji społecznej „Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!”, w ramach której w kinach studyjnych w całej Polsce odbędą się pokazy wszystkich części „Trylogii więziennej” Janusza Mrozowskiego.
W konferencji wezmą udział:
· Janusz Mrozowski – twórca „Trylogii więziennej”
· Karol Modzelewski – wieloletni więzień polityczny PRL
· Dyrektor Generalny Służby Więziennej
Ze względu na specyficzny charakter miejsca, jakim jest Areszt Śledczy, organizatorzy proszą o mailowe potwierdzenie obecności do dnia 10 lutego pod adresem : cecylia.jakubczak@jakobyart.pl.
„Bad Boy, cela dla niebezpiecznych” to ostatnia część „Trylogii więziennej” Janusza Mrozowskiego. Jej bohaterem jest 28-letni Damian, odsiadujący 10-letni wyrok w Tarnowie na N-ce – oddziale dla więźniów zakwalifikowanych przez służbę więzienną jako niebezpieczni. Prowadząc dialog sam z sobą Damian opowiada o swojej przeszłości, napadach na banki i o tym, czego doświadcza teraz, gdy siedzi w specjalnej celi izolacyjnej. Dodatkowa krata oddziela go od okna z nieprzezroczystą szybą, podobna krata jest przy drzwiach – to w istocie klatka wewnątrz celi. Wszechobecna kontrola wydaje się być mu już obojętna, a codzienna rutyna utrzymuje go przy życiu. Najbardziej uciążliwy jest doprowadzający go do szaleństwa brak możliwości porozmawiania z kimkolwiek. Damian pochodzi ze zwykłej rodziny. Marzył o dużych pieniądzach, dobrym samochodzie, podróżach – uważa, że nic w tym niezwykłego, ale żałuje teraz drogi, jaką wybrał do zrealizowania swoich marzeń. Nie rozumie, dlaczego został uznany za niebezpiecznego, zastanawia się przed kamerą nad możliwością rehabilitacji w zaproponowanych przez społeczeństwo warunkach.
„Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!” to rozpoczynająca się 21 lutego ogólnopolska akcja społeczna oparta na filmowej „Trylogii więziennej” Janusza Mrozowskiego. W ciągu dwóch miesięcy w kinach studyjnych w całej Polsce odbędą się projekcje wchodzących w skład Trylogii dokumentów. Pokazom towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z udziałem reżysera, funkcjonariuszy służby więziennej, policji, sędziów, naukowców oraz osadzonych i byłych osadzonych. Głównym celem akcji społecznej „Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!” jest obalenie mitów na temat polskiego więzienia. Poprzez projekcje filmów Mrozowskiego oraz towarzyszące im spotkania i debaty, twórcy projektu pragną przyczynić się do zmiany w stereotypowym sposobie postrzegania przez społeczeństwo zarówno osadzonych jak i pracowników służby więziennej. Oddając głos tym, którzy bezpośrednio zetknęli się ze światem instytucji izolacyjnych, organizatorzy akcji „Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!” przy pomocy filmów składających się na „Trylogię więzienną” Mrozowskiego podejmują swego rodzaju próbę walki z przestępczością.
[źródło informacji: newsletter JAKOBYART]