POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE W CORK
Już dziś rusza 59. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cork. W konkursie międzynarodowym o laury festiwalu powalczy „Nasza klątwa”, natomiast w programie pokazów towarzyszących znalazły się aż dwa bloki prezentujące polskie filmy.
W tym roku organizatorzy festiwalu w Cork postanowili włączyć do programu pokaz najpopularniejszych polskich filmów krótkometrażowych ostatnich lat. W zestawie „New Polish Shorts” znalazły się więc „Ziegenort” Tomasza Popakula (ponad 80 zagranicznych festiwali i 15 nagród w 2013 roku), „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka (ponad 50 zagranicznych festiwali i 12 nagród w 2012 roku), „Matka” Łukasza Ostalskiego (40 zagranicznych festiwali i 11 nagród) oraz „Punkt wyjścia” Jagody Szelc (12 festiwali i 2 nagrody). Pokaz odbędzie się 13 listopada.
W drugim bloku przygotowanym we współpracy z wrocławskim festiwalem T- Mobile Nowe Horyzonty zostaną pokazane cztery filmu absolwentów Studia Nowe Horyzonty – programu szkoleniowego festiwalu T- Mobile Nowe Horyzonty, który obejmuje liczne spotkania z profesjonalistami reprezentującymi różne sektory branży filmowej. W lipcu odbyła się już piąta edycja Studia Nowe Horyzonty. W ramach pokazu filmowego w Cork pokazane zostaną: „128. Szczur” Jakuba Pączka, „Lena i ja” Kaliny Alabrudzińskiej, „Taki pejzaż” Jagody Szelc oraz turecki film krótkometrażowy pt. „Yesterday, Today, Tomorrow” w reżyserii Anila Kaya. Pokaz „Shorts by New Horizons Studio Alumni 2014” odbędzie się 14 listopada.
Warto przy okazji wspomnieć, że w ubiegłym roku Grand Prix festiwalu otrzymał studencki film Martina Ratha pt. „Arena”. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 16 listopada – wtedy też poznamy tegorocznych laureatów.
Festiwal w Cork jest jednym z najstarszych festiwali filmowych na świecie. Do programu co roku trafia ponad 200 najnowszych filmów pełno i krótkometrażowych, dokumentalnych i animowanych. W ramach festiwalu odbywają się równolegle trzy konkursy – konkurs filmów pełnometrażowych, dokumentalnych oraz filmów krótkometrażowych.
Więc na temat festiwalu można przeczytać na jego stronie internetowej