TRZY POLSKIE FILMY NOMINOWANE DO PRIX EUROPA AWARD
17 października w Berlinie rozpocznie się festiwal Prix Europa, na którym przyznawane są nagrody dla najlepszych europejskich produkcji radiowych, telewizyjnych i internetowych. W kategorii dokumentu telewizyjnego nominowane do nagrody są dwa polskie filmy: „Jestem Kuba” Åse Svenheim Drivenes oraz „Kabaret śmierci” Andrzeja Celińskiego, natomiast w sekcji TV IRIS „Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki.
Festiwal Prix Europa powstał w 1987 roku z inicjatywy Rady Europy i EuropejskiejFundacji Kultury. Stawia sobie za cel promocję i prezentację możliwie najszerszego spektrum europejskich produkcji radiowych, telewizyjnych i internetowych. Dziś festiwal współpracuje z ponad 25 organizacjami z różnych krajów, by wspomnieć tu choćby Parlament Europejski, Europejską Unię Nadawców, czy Telewizję Polską. Jest miejscem spotkań i wymiany poglądów producentów z całej Europy. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 17-24 października.
W tym roku do nagrody Prix Europa Award w kategorii dokument telewizyjny nominowane zostały aż trzy polskie filmy. Pierwszy z nich to produkcja polsko-norweska „Jestem Kuba” w reżyserii Åse Svenheim Drivenes. Film przedstawia historię Kuby (12 lat) i Mikołaja (8 lat), których rodzice musieli wyjechać z Polski, by znaleźć pracę za granicą. Bohater filmu, Kuba, musi nagle dorosnąć i zaopiekować się swoim młodszym bratem. Jednak z czasem nastolatek odrzuca wielką odpowiedzialność, jaka spadła na jego barki. Rodzina zostaje zmuszona do podjęcia ważnych decyzji.
Drugim filmem jest „Kabaret śmierci” w reżyserii Andrzeja Celińskiego. To opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni – twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Przed hitlerowskim aparatem represji bronią się za pomocą żartu, przedstawień kabaretowych, skeczy, spektakli, piosenek, koncertów. Organizują je w obozach koncentracyjnych i gettach. Walczą o życie, ale przede wszystkim – jak sami podkreślają – o duszę i godność. Symbolicznym przewodnikiem po pełnym paradoksów, nieprawdopodobnych wydarzeń i dramatycznych spięć świecie obozowych kabareciarzy, gwiazd wiedeńskich i warszawskich scen, aktorów, muzyków i popularnych przed wojną filmowców jest legendarna postać getta warszawskiego – uliczny błazen Rubinstein.
Trzecim filmem, który wyróżniony został nominacją do prestiżowej nagrody jest „Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki. Film opowiada historię głuchoniemej 10-letniej Denisy - dziewczynki z nielegalnego romskiego koczowiska – ale też i historię samego miejsca zagrożonego eksmisją. Podobnie jak pozostałe dzieci z koczowiska, Denisa nigdy nie była w szkole, nie potrafi pisać ani czytać, żyje w ekstramalnie trudnych warunkach, bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu. Na dodatek wyśmiewana jest również przez swoich równieśników, którzy mówią o niej wprost „głucha” bądź „głupia” rzadko kiedy posługując się jej imieniem. Denisa żyje jednak w swoim własnym świecie. Od kiedy znalazła na wysypisku śmieci karton z filmami Bollywood – stały się one dla niej ucieczką od codzienności.
Więcej informacji o nominacjach na stronie festiwalu.