SUKCES "JURKA" W POPRADZIE

Polski dokument wrócił z nagrodą z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Górskich w Popradzie. „Jurek” Pawła Wysoczańskiego zdobył Grand Prix festiwalu.

W tym roku odbyła się już 23 edycja Festiwalu. To najważniejszy słowacki festiwal górski o tej tematyce. Filmy oceniało jury w składzie Krzysztof Kokoryn (Polska), Eberhard Jurgalski (Niemcy) oraz Jakub Zipser (Słowacja).

Jury Grand Prix festiwalu przyznało filmowi „Jurek” Pawła Wysoczańskiego. Dokument został doceniony za szczegółowy i kompleksowy portret jednego z najważniejszych alpinistów w historii.

„Jurek” przedstawia historię Jerzego Kukuczki, który zginął 24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse. Po raz pierwszy pojechał w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie Festiwalu.