DOC LAB POLAND NA CAMERIMAGE

Dzień z DOC LAB POLAND na Festiwalu Camerimage zakończy oficjalnie tegoroczną edycję programu. Wcześniej, w październiku odbyła się ostatnia sesja konsultacji projektów dokumentalnych w fazie rozwoju. W styczniu zostanie ogłoszony nabór na DOC LAB POLAND 2016.

Ostatnim akcentem tegorocznej edycji programu DOC LAB POLAND będą spotkania w ramach Festiwalu Filmowego Camerimage w Bydgoszczy, we środę 18 listopada. Paul Pauwels - dyrektor European Documentary Network, producent filmowy, redaktor zamawiający belgijskiej telewizji VRT, międzynarodowy ekspert i wykładowca - wygłosi otwarty dla publiczności wykład na temat: „Europejski rynek dokumentalny – jak na nim zaistnieć?”. Po wykładzie odbędzie się krótka prezentacja DOC LAB POLAND, a następnie panel dyskusyjny z tegorocznymi uczestnikami programu na temat: „Development i pitching – czy naprawdę są mi potrzebne?”. Gośćmi panelu będą: reżyserka Ewa Podgórska i producentka Małgorzata Wabińska (projekt „Diagnoza”), Maria Krauss – producentka projektu „Chciałbym ci powiedzieć wszystko”, Jacob Dammas reżyser i producent projektu „Olimpia” (wcześniej: „Pan Jan i jego 40 dziewczyn”), Katarzyna Trzaska, reżyser i producentka projektu „Boskie!” oraz Paulina Gawęcka, reżyser projektu „Szybszy niż Bill”. Spotkanie poprowadzą Katarzyna i Adam Ślesiccy, dyrektorzy DOC LAB POLAND.

 

DOC LAB POLAND to w największy w Polsce program konsultacyjno-pitchingowy dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych. Program dzieli się na dwie części:

- DOC LAB START – dla projektów w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć, który kończy się pitchingiem DOCS TO START!

- DOC LAB GO – dla projektów w fazie montażu i przygotowanych pierwszych wersjach montażowych filmu, który kończy się prezentacją DOCS TO GO!

Najważniejszym założeniem DOC LAB POLAND jest udzielanie wsparcia twórcom i producentom polskich filmów dokumentalnych przy realizacji ich projektów w taki sposób, aby powstawały nie tylko interesujące filmy, ale też by dotarły do widza, by miały szanse na szeroką dystrybucję. W wyniku programu każdy z uczestników otrzymuje szansę na rozwinięcie projektu, lub wsparcie przy kończeniu projektu (konsultacje merytoryczne, ale także w zakresie promocji i dystrybucji). Każdy uczestnik otrzymuje pomoc przy przygotowaniu trailera oraz przygotowaniu strategii produkcji, finansowania i komunikacji swojego filmu. Każdy ma szansę na pozyskanie producenta lub koproducenta i zaprezentowanie filmu potencjalnym nabywcom i selekcjonerom festiwali, co wzmacnia międzynarodowe szanse realizowanych filmów.

Organizatorem programu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a strategicznym partnerem – Krakowski Festiwal Filmowy. Partnerami-współorganizatorami są: HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia-Warsaw Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Litewskie Centrum Filmowe, Kancelaria MKZ Partnerzy, Partnerują nam: Film Commission Poland, Krakowski Klaster Filmowy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i festiwal DOK Leipzig, a European Documentary Network objął program patronatem.

DOC LAB POLAND to znakomite wydarzenie, zorganizowane w bardzo profesjonalny sposób. Podobne imprezy towarzyszą wielu festiwalom i Kraków jest na pewno wśród najlepszych.

Wieland Speck, szef Panoramy Berlinale

Moje oczekiwania w stosunku do programu zostały 100 razy przewyższone. Byłam już uczestniczką takich warsztatów kilkukrotnie i właściwie moje główne oczekiwanie dotyczyło konfrontacji projektu ze światem zewnętrznym. Natomiast tu rezultaty są niezwykłe: znalazłam świetnego zagranicznego koproducenta, toczą się też rozmowy ze stacją telewizyjną HBO. Program był merytorycznie i organizacyjnie bardzo dobrze przygotowany, a nasz projekt uległ zmianie po warsztatach: poprawiłyśmy strukturę filmu i główny temat.

Katarzyna Trzaska, współreżyser i producent „Boskie!”

 

Dzień z DOC LAB POLAND będzie miał miejsce w kinie Orzeł, w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, ul. Marcinkowskiego 12, w godzinach 12.00 – 17.00.