ZNAMY NOMINACJE DO ORŁÓW 2016
4 lutego ogłoszono nominacje do „polskich Oscarów”, czyli Orłów - Nagród Polskiej Akademii Filmowej. W kategorii film dokumentalny o statuetkę będzie rywalizować pięć produkcji: „Aktorka”, „Joanna”, „Nadejdą lepsze czasy”, „Karski i władcy ludzkości” oraz „Piano”.
Polskie Nagrody Filmowe przyznawane są od 1999 roku, jednak dopiero w 2013 roku pojawiła się kategoria pozwalająca wyróżnić najlepsze polskie dokumenty. Tytułem Najlepszego Filmu Dokumentalnego w ubiegłych latach zostały uhonorowane filmy: „Wirtualna wojna” Jacka Bławuta, „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej oraz „Powstanie Warszawskie” Jana Komasy.
W tym roku członkowie Jury spośród 63 produkcji wybrali pięć filmów, które otrzymały nominację do Nagrody. Na Orła w kategorii film dokumentalny mają szansę „Aktorka” Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej, „Joanna” Anety Kopacz, „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak, „Karski i władcy ludzkości” Sławomira Grünberga oraz „Piano” Vity Marii Drygas.
„Aktorka” to dokument o Elżbiecie Czyżewskiej, aktorce teatralnej i filmowej, ikonie urody w latach 60. ubiegłego wieku. Nazywana polską Marilyn Monroe, swoją oszałamiającą karierę rozpoczęła jeszcze na studiach. Grywała w najlepszych teatrach, u najlepszych reżyserów: nie miała sobie równych. Kiedy jednak po ślubie z dziennikarzem Davidem Halberstamem, u szczytu sławy, zdecydowała się na podbój Ameryki, sytuacja diametralnie się zmieniła. Dramatyczna opowieść o kobiecie-legendzie, której jedna decyzja zaważyła na dalszym życiu.
Premiera filmu odbyła się na Krakowskim Festiwalu Filmowym.
„Joanna”, bohaterka dokumentu Anety Kopacz, smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości.
Film „Joanna” w ubiegłym roku otrzymał nominację do Oscarów, jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. na festiwalu DOK.Leipzig w Niemczech, Palm Springs w USA, Makedox w Macedonii czy Docudays na Ukrainie. Film reprezentowany jest przez Krakowską Fundację Filmową.
„Karski i władcy ludzkości” to historia Jana Karskiego, pseudonim „Witold”, który jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania, jak wygląda sytuacja Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania”. Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego. „Jeżeli nie będzie interwencji aliantów, to w ciągu półtora roku ludność żydowska przestanie istnieć”. Tzw. „Raport Karskiego” oparty był głownie na wiedzy, którą Jan Karski zdobył jako naoczny świadek. Niestety, informacje o Holokauście, przemycone przez Karskiego na Zachód, znalazły się wówczas na 16. stronie New York Timesa. Kilka lat temu amerykański Newsweek uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia
Bohaterem filmu „Piano” Vity Marii Drygas jest uratowane przez studentkę konserwatorium pianino, które miało wzmocnić konstrukcję barykady na ukraińskim Majdanie, stało się uczestnikiem i symbolem rewolucji. Instrument połączył losy bohaterów filmu, z których każdy stanął wobec innego wyboru, chcąc z godnością zając należne mu miejsce w dramatycznym konflikcie.
Wkrótce pianino zjednoczyło też protestujących na Majdanie, którzy wspólnie nie bacząc mróz i śnieg w dzień i w nocy śpiewali hymn Ukrainy i poruszające pieśni ludowe. Instrument okazał się groźniejszy niż butelki z koktajlami Mołotowa... Władza nazwała grających "piano ekstremistami".
Dokument otrzymał Specjalne Wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także jest reprezentowany przez Krakowską Fundację Filmową.
„Nadejdą lepsze czasy” to historia 11-letniej Juli mieszkającej na Swałce, największym wysypisku śmieci w Europie, 20 km od centrum Moskwy. Teren otoczony murem i kontrolowany przez ochronę ma być wolny od wszelkich intruzów. Mieszka tam jednak grupa ludzi tworzących małą, pozbawioną praw społeczność. Ci ludzie tworzą najbliższą rodzinę Juli. Tu toczy się jej życie i tu Jula marzy o przyszłości z dala od wysypiska.
Dokument Hanny Polak zdobył już wiele nagród na arenie międzynarodowej, m.in. na festiwalu IDFA w Holandii, Trieste Film Festival we Włoszech czy Hot Springs w USA. Czy statuetka Orła dołączy do tych wyróżnień?
O tym do kogo w tym roku powędruje filmowy Orzeł dowiemy się już 7 marca.
Pełna lista nominowanych we wszystkich 19 kategoriach znajduje się na stronie Polskich Nagród Filmowych.