„KOMUNIA” I "POLONEZ" NAGRODZONE W BRAZYLII

29 kwietnia uroczyście wręczono nagrody brazylijskiego festiwalu It’s All True - 22nd International Documentary Film Festival. Najlepszym filmem festiwalu okazała się „Komunia” Anny Zameckiej, a specjalne wyróżnienie trafiło do "Poloneza" Agnieszki Elbanowskiej.

W skład jury konkursu międzynarodowego weszli: reżyser Alexandre O. Philippe, twórca filmów dokumentalnych Anne Georget oraz producent Jennifer Walton. To oni zadecydowali, że nagroda Best Documentary w kategorii pełno lub średniometrażowych filmów powędrowała do „Komunii” Anny Zameckiej. To samo jury przyznało także nagrody w konkursie krótkometrażowych dokumentów. W tej sekcji Honorable Mention powędrowało do "Poloneza" Agnieszki Elbanowskiej.

***

"Komunia"

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Sam Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy. 

„Komunia” odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.

"Polonez"

Dyrektor Domu Kultury w Aleksandrowie Kujawskim ogłasza konkurs na twórczą prezentację własnej postawy patriotycznej. Uczestnicy mają wykazać się kreatywnością nieograniczoną żadnymi wymogami formalnymi. Śpiew, recytacja, gest, przemowa, inscenizacja - wszystkie formy dozwolone. Nadchodzi jedenasty dzień jedenastego miesiąca w roku - narodowe święto niepodległości. To właśnie dziś jury, w którego skład wchodzi dyrektor, burmistrz, ksiądz i lokalna poetka, wybierze najlepszego patriotę w regionie.

 

Pełna lista nagrodzonych filmów znajduje się tutaj