FOCUS ON POLISH DOCS W ARGENTYNIE

24 lipca rozpocznie się FIDBA - Buenos Aires International Documentary Film Festival. W tym roku na festiwalu zagości program Focus on Polish Docs, dzięki któremu widzowie zobaczą ponad 20 polskich filmów dokumentalnych.

W programie Focus on Polish Docs znalazły się zarówno filmy zaliczane do klasyki polskiego dokumentu, jak i nowe filmy młodego pokolenia dokumentalistów, które zdobyły już uznanie na międzynarodowych festiwalach.

Pierwsza sekcja to „Masters from Krakow”, w jej ramach zostaną zaprezentowane polskie dokumenty, zrealizowane przez polskich mistrzów tego gatunku, które na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymały Złotego Smoka bądź Złotego Lajkonika: „Muzykanci” Kazimierza Karabasza, „Na torach” Bohadana Kosińskiego, Szkoła podstawowa” Tomasza Zygadły, „Hair” Marka Piwowskiego, „Siedem kobiet w różnym wieku” oraz Szpital” Krzysztofa Kieślowskiego, „Elementarz” Wojciecha Wiszniewskiego, „Kilka opowieści o człowieku” Bogdana Dziworskiego, „Wszystko się może przytrafić” Marcela Łozińskiego oraz „Siostry” Pawła Łozińskiego.

W drugim bloku argentyńscy widzowie będą mieli okazję do zapoznania się ze współczesnymi dokumentami krótkometrażowymi realizowanymi przez młodych, ambitnych i uzdolnionych filmowców. Filmy te zdobyły już nagrody na prestiżowych festiwalach tj. Sundance, IDFA czy DOK Leipzig, a także były nominowane do Oscara lub znalazły się na shortliście Akademii.

W pokazie  „Young Talents” pokazanych zostanie osiem polskich filmów, które obecnie odnoszą sukcesy na międzynarodowych festiwalach filmowych: „Obiekt” Pauliny Skibińskiej, „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego, „Rogalik” Pawła Ziemilskiego, „Dokument” Marcina Podolca  „Superjednostka” Teresy Czepiec, nominowana do Oscara „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka oraz „Więzi” Zofii Kowalewskiej.

W Buenos Aires w specjalnej retrospektywie zostaną pokazane filmy Wojciecha Staronia „Argentyńska lekcja”, „Na chwilę”, „Misjonarz” oraz „Syberyjska lekcja” oraz jego ostatni dokument „Bracia”, który zdobył Grand Prix festiwalu DOK.Leipzig – Złotą Gołębicę oraz główną nagrodę sekcji La Semaine de la Critique na festiwalu w Locarno.

Wojciech Staroń to uznany reżyser, scenarzysta i operator filmowy, laureat wielu nagród, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale. Retrospektywie towarzyszyć będzie master class poprowadzony przez reżysera pt. „O dokumentalnej fikcji i fabularnej prawdzie”.

Na Buenos Aires International Documentary Film Festival zagości także Katarzyna Wilk, wicedyrektor KFF Sales&Promotion, która zasiądzie w jury sekcji Panorama Argentino oraz reżyserka Teresa Czepiec, która będzie oceniać filmy w sekcji Opera Prima.

Krakowska Fundacja Filmowa jest organizatorem przeglądu Focus on Polish Docs, przygotowanego w ramach projektu "Polish Docs / Polish Animations Intercontinental" wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu.

na zdjęciu głównym: "Syberyjska lekcja", reż. Wojciech Staroń