DOC LAB POLAND HOT SELECTION: POKAZ "BADJAO. DUCHY Z MORZA"

W najbliższą środę 13 września, w warszawskim Barze Studio odbędzie się pokaz z cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION, prezentującego najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Tym razem widzowie zobaczą wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach film „Badjao. Duchy z morza” w reżyserii Elizy Kubarskiej i produkcji Moniki Braid – uczestniczek tegorocznego programu DOC LAB POLAND

DOC LAB POLAND HOT SELECTION to cykl spotkań z twórcami i pokazów najciekawszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Pierwsza projekcja („Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki”) odbyła się w grudniu 2016 roku, następna, prezentująca dokumenty ze Studia Munka – SFP, w lipcu 2017. Kolejne planowane są na jesień 2017. DOC LAB POLAND HOT SELECTION jest częścią programu Doc Lab Poland Warsaw Days, wspartego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, w ramach którego zostaną też zorganizowane warsztaty dla filmowców i wykłady otwarte dla szerszej publiczności – w październiku, podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Najbliższy pokaz w ramach DOC LAB POLAND HOT SELECTION odbędzie  się 13 września w Barze Studio (Plac Defilad 1) o  godzinie 19.00 i będzie to film dokumentalny Elizy Kubarskiej “Badjao. Duchy z morza”. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami filmów. Wstęp bezpłatny! 

Film “Badjao. Duchy z morza” jest opowieścią o ostatnich dniach Badjao, ludzi-ryb z Borneo, żyjących w ścisłej harmonii z naturą i słynących z nieprzeciętnych umiejętności nurkowych. Jest to emocjonująca historia doświadczonego rybaka i jego młodego siostrzeńca.  

10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego (kompresorowego) na wyspie Mabul. Alexan postanawia przekazać swój warsztat Sariemu, ponieważ nie może pogodzić się z myślą, że pod wpływem zachodniej cywilizacji, świat jego przodków znika. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao. Bohaterowie każdego dnia borykają się z przeciwnościami (m.in. psujący się ciągle silnik), a podczas głębokich nurkowań wynurzają się szybko narażając się na chorobę dekompresyjną. W ten sposób wyławiają kilka ryb, co pozwala im przeżyć, ale również uciec do pięknego podwodnego świata, w którym czują się jak prawdziwi królowie, zapominają o odrzuceniu i problemach czekających na powierzchni.

Film był pokazywany i nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, między innymi Hot Docs w Toronto, Los Angeles Film Festival, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs, Cinema Planeta w Meksyku, Festiwalu Filmowym Green Me Film Festival w Berlinie i Planet Doc w Warszawie.
 

Scenariusz i reżyseria: Eliza Kubarska, zdjęcia: Piotr Rosołowski, zdjęcia podwodne: Lisa Strohmayer , dźwięk: Franciszek Kozłowski, muzyka: Michał Jacaszek, montaż: Bartosz Pietras, PSM, producent: Monika Braid, koproducenci: Stefan Kloos, Maciej Ostoja-Chyżyński, Filip Kovčin, Eliza Kubarska, produkcja: Braidmade Films, koprodukcja: Kloos & Co. Medien, EBH Polska, Vertical Vision Film Studio, ZDF.