POLSKIE PROJEKTY NA EAST DOC PLATFORM 2018

3-ego marca rozpocznie się East Doc Platform – impreza branżowa poświęcona wspieraniu produkcji filmów dokumentalnych na różnych etapach powstawania. W tym roku polskie projekty znalazły się w czterech programach: East European Forum, East Doc Market, IF-Then Short Docs Pitch oraz East Doc Interactive.

East Doc Platform to poświęcona filmowi dokumentalnemu impreza branżowa organizowana przez Institute of Documentary Film w Pradze, towarzysząca festiwalowi One World International Human Rights Documentary Film Festival.

Siódma edycja imprezy odbędzie się w dniach 3-8 marca 2018. Podczas wydarzenia przyznawanych jest wiele nagród o łącznej wartości 35,000 euro. Trafią do najlepszych projektu w fazie developmentu spośród wszystkich biorących udział w East Doc Platform.

W tym roku do wydarzeń odbywających się w ramach East Doc Platform zakwalifikowało się aż dwanaście polskich projektów.

EAST EUROPEAN FORUM

East European Forum to wydarzenie stworzone z myślą o producentach, którzy pracują nad projektami będącymi w fazie developmentu lub produkcji i poszukują źródeł finansowania. W ramach East European Forum odbędą się 5-dniowe warsztaty, a także pitching, spotkania ‘one-to-one’ i dyskusje.

Do tegorocznej edycji zaproszono 21 projektów. Wśród wyselekcjonowanych produkcji znalazło się aż siedem projektów z Polski:

Angels of Sinjar. Yazidis - 21st Century Genocide, d. Hanna Polak, p. Hanna Polak, Simone Baumann (PL, DE)

Boylesque, d. Bogna Kowalczyk, p. Tomasz Morawski, Alicja Jagodzińska (PL)

Hacking Friendship, d. Oleksiy Radynski, p. Lyuba Knorozok (PL)

The Last Relic, d. Marianna Kaat, p. Marianna Kaat, Dorota Roszkowska (EE, PL)

Lessons of Love, d. Malgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja, p. Anna Stylinska (PL)

Naked, d. Zoe D'Amaro, p. Danuta Krasnohorska, Insha Klinkerberg, Denis Vaslin (PL, NL) 

Of Animals and Men, d. Łukasz Czajka, p. Anna Wereda (PL)

Flesh, d. Marcin Koszałka, p. Marta Szarzyńska (PL, DE, CH, CZ, TH)

Women in Kiosk, d. Daniel Stopa, p. Malgorzata Staron (PL)

EAST DOC MARKET

East Doc Market to dwudniowe targi, które stworzono, by ułatwić twórcom filmów dokumentalnych kontakt z decydentami z festiwali filmowych, stacji telewizyjnych, funduszy filmowych, film dystrybucyjnych, itp. Odbywają się one na zasadzie umawianych przed imprezą spotkań ‘one-to-one’ i są otwarte na projekty filmów w każdej fazie powstawania.

W tym roku do udziału w East Doc Market zaproszono 14 projektów, w tym dwa będące produkcjami bądź koprodukcjami polskimi: „Mięcho” Marcina Koszałki (PL, DE, CH, CZ, TH), produkowane przez Martę Szarzyńską oraz „Kobiety z kiosku” Daniela Stopy. Producentem filmu jest Małgorzata Staroń.

 IF/THEN SHORT PITCH

IF/Then Short Pitch, w partnerstwie z Tribeca Film Institute, odbywa się na EDP po raz pierwszy. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 20 tys. dolarów na ukończenie filmu, a także wsparcie w dystrybucji na różnych platformach.  W tym pitchingu weźmie udział projekt „Dan” Katarzyny Hertz i Jana Szewczyka (także producent) oraz „George and George on the Lake” reżyserowany i produkowany przez Piotra Małeckiego.

EAST DOC INTERACTIVE

To wydarzenie przeznaczone dla twórców realizujących projekty interaktywne, crossmediowe, dokumenty web-docs czy projekty VR. Również w tej sekcji znalazł się polski projekt - „Crossed-Out Warsaw” Piotra Greinera, Marcina Adamskiego i Marcina Rysniaka.

 Dodatkowo, jak każdego roku, polskie dokumenty będzie można zobaczyć w wideotece: East Silver Library.

Więcej informacji o East Doc Platform znajduje się tutaj.

zdjęcie pochodzi z filmu "Mięcho" Marcina Koszałki