POLSKIE PROJEKTY NA EAST DOC PLATFORM 2019

9-ego marca rozpocznie się East Doc Platform – impreza branżowa poświęcona wspieraniu produkcji filmów dokumentalnych na różnych etapach powstawania. W tym roku polskie projekty znalazły się w trzech programach: East European Forum, East Doc Market oraz East Doc Shorts.

East Doc Platform to poświęcona filmowi dokumentalnemu impreza branżowa organizowana przez Institute of Documentary Film w Pradze, towarzysząca festiwalowi One World International Human Rights Documentary Film Festival.

Ósma edycja imprezy odbędzie się w dniach 9-15 marca 2019. Podczas wydarzenia przyznawanych jest wiele nagród, które trafią do najlepszych projektu w fazie developmentu spośród wszystkich biorących udział w East Doc Platform.

W tym roku do wydarzeń odbywających się w ramach East Doc Platform zakwalifikowało się aż sześć polskich projektów.

EAST DOC FORUM

East Doc Forum to wydarzenie stworzone z myślą o producentach, którzy pracują nad projektami będącymi w fazie developmentu lub produkcji i poszukują źródeł finansowania. W ramach East European Forum odbędą się 5-dniowe warsztaty, a także pitching, spotkania ‘one-to-one’ i dyskusje.

Do tegorocznej edycji zaproszono 9 projektów. Wśród wyselekcjonowanych produkcji znalazły się dwa projekty z Polski:

Us and Them (dir. Sandeep Rampal Balhara, prod. Marta Chojnacka / Holy Kał Films, PL, IN)

Wika! (dir. Agnieszka Zwiefka, prod. Katarzyna Slesicka / MY WAY STUDIO, PL)

 

EAST DOC MARKET

East Doc Market to dwudniowe targi, które stworzono, by ułatwić twórcom filmów dokumentalnych kontakt z decydentami z festiwali filmowych, stacji telewizyjnych, funduszy filmowych, film dystrybucyjnych, itp. Odbywają się one na zasadzie umawianych przed imprezą spotkań ‘one-to-one’ i są otwarte na projekty filmów w każdej fazie powstawania.

W tym roku do udziału w East Doc Market zaproszono 14 projektów, w tym trzy będące produkcjami bądź koprodukcjami polskimi:

An Ordinary Country (dir. Tomasz Wolski, prod. Anna Gawlita / Kijora, PL)

Butterfly Child Effect (dir. Jarosław Szmidt, prod. Kamil Przełęcki, Cineo Studio, PL)

A Man with a Fork in a World of Soup (dir. Grzegorz Pacek, prod. Monika Braid / Braidmade Films, PL, UK)

 

EAST DOC SHORT

To nowy pitching odbywający się podczas East Doc Platform przeznaczony dla twórców filmów krótkometrażowych. Do udziału zakwalifikowano sześć projektów, w tym jednen z Polski:

The Tragic Ones (dir. Jan Stapor, prod. Agata Walkosz / AGAWA Films, PL)

 

 Dodatkowo, jak każdego roku, polskie dokumenty będzie można zobaczyć w wideotece: East Silver Library.

 

Więcej informacji o East Doc Platform znajduje się tutaj.

 

zdjęcie: Wika!, reż. Agnieszka Zwiefka