ŚWIDNICKI FESTIWAL FILMOWY SPEKTRUM
Po połączeniu dwóch świdnickich festiwali: Okiem Młodych oraz SPEKTRUM, wydarzenie zyskało dodatkową przestrzeń programową, która przysłużyła się do rozszerzenia warstwy filmowej o dokument.
Skład Konkursu Krótkich Metraży "Okiem Młodych" - dokument prezentuje się następująco: „***(fish)” w reżyserii Filipa Bojarskiego, nagradzane „19.91” Emilii Śniegoskiej, francuskie „Back to Wonderland” autorstwa Alice Fargier, „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk, „Howling” w reżyserii Parsy Bozorgani, „mountain” – film autorstwa Grégoire Verbeke, „Synti, synti (the flayed island)” Marion Jhöaner, „Swatted” w reż. Ismaëla Joffroya Chandoutisa. Stawkę zamyka trio polskich reżyserów: „THE HIVE” i Jeremi Skrodzki, znane „Siostry” Michała Hytrosia oraz „Nie masz dystansu” w reż. Kariny Paciorkowskiej.
Organizatorzy przygotowali również mocny zestaw dokumentów pełnometrażowych. Tytuły, do spotkania z którymi zaproszona zostanie publiczność SPEKTRUM, to zwycięzcy dwóch ostatnich edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Pokażemy nagrodzone przed dwoma laty „Jutro albo pojutrze” w reżyserii Binga Liu – opowieść o młodych nie tylko dla młodych, pełną życiowych emocji i pokazujących siłę przyjaźni oraz gorzki smak dorosłości. Obraz Liu był też nominowany do Oscara za rok 2018. Widzowie z pewnością pokochają również tegorocznego laureata, czyli „Krainę miodu” Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa. Historia 50-letniej Hatidze, która jako ostatni przedstawiciel niezależnych pszczelarzy sprzedaje miód w małych partiach, a swoje pszczoły zaklina śpiewem, nie używając zabezpieczeń przy obcowaniu z nimi. Naprzeciw jej podejściu stają nowi sąsiedzi, miód traktujący jako biznes i pole do maksymalnej eksploatacji. rogram dokumentalny uzupełni „Diego” autorstwa Asifa Kapadii, przejmujący portret Diego Maradony, genialnego piłkarza z Argentyny. Film skupia się na pobycie boga futbolu w Neapolu. Maradona po transferze do klubu z południa Włoch nie tylko odbudował swoją pozycję, ale stał się pupilem kibiców. Mocną piątkę zamyka polski „Wiatr. Thriller dokumentalny” w reżyserii Michała Bielawskiego – obserwacja konsekwencji, jakie pozostawia po sobie halny. Efektów, które widać zarówno w podhalańskiej faunie i florze, ale i lokalnej społeczności. Sam reżyser przyjedzie także do Świdnicy. Będzie to dla niego powrót po sześciu latach do dolnośląskiej stolicy filmu. W sentymentalną podróż wybierze się również Paweł Wysoczański, reżyser tytułu „Jutro czeka nas długi dzień”, wychowujący się w Świdnicy absolwent miejscowego I Liceum Ogólnokształcącego. „Jutro czeka nas długi dzień” to przejmująca historia misjonarki Heleny Pyz, od trzydziestu lat opiekującej się trędowatymi oraz ich rodzinami w indyjskim Jeevodaya. Film jest obserwacją walki ze słabościami człowieka oraz bezinteresowności i nadziei, która w kobiecie tli się płomieniem niewielkim, ale jakże mocnym. O pracy nad filmem opowie po seansie sam reżyser.
Do zobaczenia w Świdnicy!
Organizatorami SPEKTRUM pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica, a współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacja prasowa