POLSKIE DOKUMENTY NA PAŹDZIERNIKOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH
Tradycyjnie jesień należy do dokumentów. Imprezy poświęcone tym filmom wyrastają wtedy jak grzyby po deszczu, co bardzo nas cieszy, bo wiążę się to również z licznymi pokazami polskich produkcji. Koniecznie sprawdźcie, gdzie i które polskie filmy dokumentalne będzie można w październiku zobaczyć na międzynarodowych festiwalach. Jest tego naprawdę sporo!
Już początek miesiąca przyniósł pokaz „19:91” Emilii Śniegoskiej na DenkmalKunst – KunstDenkmal oraz seans „Sędziów pod presją” Kacpra Lisowskiego podczas estońskiego Week of Justice. W najbliższych dniach podczas węgierskiego festiwalu animacji Primanima World Festival of First Animations publiczność będzie mogła zobaczyć „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy, a austriacka widownia „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego, który znalazł się w programie Urbanize! Festival.
Pierwszy tydzień października oznacza również rozpoczęcie DocLisboa International Film Festival, gdzie swoją światową premierę będzie miała „Poczekalnia” Aleksandry Folczak (pisaliśmy o tym tu), a to nie jedyny polski akcent na tym słynnym festiwalu. W sekcjach pozakonkursowych zostaną pokazane „Lata świetlne” Moniki Proby oraz „Lombard” Łukasza Kowalskiego. Dzień po rozpoczęciu portugalskiego festiwalu w Luksemburgu wystartuje CinEast Central and Eastern European Film Festival. W konkursie znalazły się „Kulisy” Ady Smyk.
To będzie dobry miesiąc dla dokumentu Kacpra Lisowskiego. Po estońskim pokazie film uda się do Litwy na Inconvenient Films International Human Rights Documentary Film Festival, a zaraz potem na Human Rights FIlm Festival, który odbywa się w stolicy Niemiec, by w drugiej połowie października odwiedzić norweski Bergen International Film Festival i belgijski Screening in Cinema Lumière in Bruges.
W Rumunii podczas Astra Film Festival widzowie i jurorzy zobaczą „Tylko wiatr” Zofii Kowalewskiej oraz „Lombard” Łukasza Kowalskiego. Ten drugi tytuł będzie można zobaczyć także podczas International Festival of Documentary and Animated Film DOK Leipzig. W programie tego niezwykle ważnego festiwalu znalazło się jeszcze kilka innych polskich filmów, o czym pisaliśmy tu.
W pierwszej połowie miesiąca odbędzie się Europejski Przegląd Filmów. Wśród wybranych przez organizatorów tytułów znalazł się „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego. Dokument będą mogli zobaczyć też widzowie CiakPolska Film Festival.
Podczas słowackiego International Festival of Mountain Films Paprad o nagrody ubiegać będzie się „Droga” Wojtka Kozakiewicza. Szansę na kolejne nagrody ma też „We Have One Heart”. Animowany dokument Katarzyny Warzechy znalazł się w konkursowej sekcji islandzkiego The Pigeon International Film Festival.
W nieco cieplejszych krajach też będzie można zobaczyć nasze dokumenty, np. w Meksyku podczas DocsMX International Documentary Film Festival of Mexico City. Do sekcji konkursowych zaproszono „Ziemię” Zuzanny Solakiewicz oraz „Koncert balkonowy” Diany i Krzysztofa Kadłubowskich. Z kolei w Australii w programie Adelaide International Film Festival będzie można zobaczyć „Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Film poza pokazem na antypodach i w Lipsku będzie można zobaczyć również podczas Cambridge Film Festival.
W stolicy Polski w konkursach międzynarodowych też będzie można zobaczyć polskie dokumenty. O tytuł najlepszego pełnometrażowego dokumentu ubiegać się będą „Czarnobyl. Ludzie ze stali” Amadeusza Kocana, polsko-ukraiński „Dzień ukraińskiego ochotnika” Volodymyra Tykhyy oraz „Nauka latania” Katarzyny Trzaski. Z kolei w konkursie krótkometrażowym znalazły się dokumenty „Sen wujka Vakho” Joanny Roj oraz „Wszystko w porządku, ziemniaki w żołądku” Piotra Jasińskiego. Dla fanów polskich filmów jest cała sekcja z najlepszymi polskimi filmami mijającego sezonu.
W drugiej połowie października na WOMEX 2022 Film Programme będzie można zobaczyć „Ziemię” Zuzanny Solakiewicz, a podczas Social Justice Film Festival „Najgłośniej słychać milczenie” Anny Konik.
Aktualna lista pokazów festiwalowych znajduje się tutaj.