"FILM I PROTEST – LUDOWE ZRYWY W CZASIE ZIMNEJ WOJNY" – RETROSPEKTYWA FILMOWA NA DOK LEIPZIG

Podczas tegorocznej edycji niemieckiego festiwalu zostanie zaprezentowana retrospektywa filmów, które dawały świadectwo oporu wobec sowieckiego reżimu. W niezwykle bogatym programie znalazły się też polskie produkcje.

DOK Leip­zig to jedno z czołowych wydarzeń w świecie filmu dokumentalnego i animowanego. Każ­dego roku w Lipsku prezen­towane są najnowsze produk­cje filmowe z kilkudziesięciu krajów wszyst­kich kontynentów. W tym roku na DOK Leipzig zgłoszono ponad 3000 filmów. Z tej liczby w oficjalnej selekcji do udziału w festiwalu wybrano 255 filmów z 55 krajów, w tym aż piętnaście polskich produkcji.

Rokrocznie w trakcie festiwalu znajdziemy mnóstwo wydarzeń towarzyszących i pokazów specjalnych. Nieodłącznym elementem festiwalu są również retrospektywy. W tym roku w programie znalazła się ta poświęcona protestom wobec władzy w czasie zimnej wojny.

 "Film i protest -  ludowe zrywy w czasie zimnej wojny" będzie eksplorować przeszłość, zwracając uwagę na filmowe świadectwo oporu wobec reżimów sowieckich - świadectwo, które istniało poza propagandowym autoportretem rządzących. W jej programie znalazły się również polskie produkcje, m.in. „Narodziny solidarności” i „Wzywamy was” Bohdana Kosińskiego, „Wyjście” Małgorzaty Bieńkowskiej-Buhlman, „Pomarańczowa rewolucja” Mirosława Dembińskiego, „Niepokonani” Marka Drążewskiego animacja „Z górki” Mariana Cholerka

Kuratorami programu są Katharina Franck (Cinémathèque Leipzig) i Andreas Kötzing (Hannah Arendt Institute Dresden).

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj.