POLSKO-RUMUŃSKA KOPRODUKCJA PONOWNIE WŚRÓD NAJLEPSZYCH

Na zakończonym 6 listopada 21. Festiwalu Filmowym w Cottbus, uznawanym za najważniejsze na świecie wydarzenie prezentujące osiągnięcia kina Europy Wschodniej, polskim filmom przyznano aż 6 nagród. Dwie z nich otrzymała polsko-rumuńska koprodukcja dokumentalna „Droga na drugą stronę” w reżyserii Anci Damian.


Film „Droga na drugą stronę” – pełnometrażowy, częściowo animowany dokument, zrealizowany w polsko- rumuńskiej koprodukcji – zdobył w Cottbus specjalne wyróżnienie oraz nagrodę jury ekumenicznego. Są to kolejne, po sukcesie na 64. Międzynarodowym Festiwalu w Locarno (specjalne wyróżnienie Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Filmowych), tak znaczące wyróżnienia dla filmu Anci Damian.


Warto dodać, że na 21. Festiwalu Filmowym w Cottbus w konkursie pełnometrażowym dwukrotnie nagrodzono "Ki" Leszka Dawida - film otrzymał nagrodę FIPRESCI, a także nagrodę dla najlepszej aktorki dla Romy Gąsiorowskiej. Najlepszym filmem zrealizowanym przez młodego reżysera okrzyknięto "Salę samobójców" Jana Komasy, zaś nagroda specjalna trafiła do rąk Piotra Subbotki za film „Glasgow”.


„Droga na drugą stronę” to opowieść o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczyna strajk głodowy, i pozwala mu się umrzeć w areszcie, przed oczami społeczeństwa. 


Film nawiązuje do prawdziwych zdarzeń , które miały miejsce  w naszym kraju. 11 lipca 2007 pewnemu sędziemu w sklepie został ukradziony portfel z kartami kredytowymi. Opis złodzieja to brunet o smagłej cerze. Policja śpieszy się by zadowolić sędziego i jak najszybciej aresztować domniemanego sprawcę: Claudiu Crulica, lat 33, obywatela Rumunii. Claudiu Crulic twierdzi, że w czasie, gdy popełniono przestępstwo, był w Mediolanie. Zatrzymany stara się skontaktować z władzami Rumunii. Oświadcza, że rozpoczyna strajk głodowy. Claudiu Crulic umiera po czterech miesiącach strajku głodowego w polskim areszcie. W tym czasie ani lekarze, ani strażnicy, ani nawet rumuńscy dyplomaci nie wzięli pod uwagę jego zeznań i nie sprawdzili czy mężczyzna rzeczywiście przebywał wtedy poza krajem. Mężczyzna umarł 18 stycznia 2008, kilka godzin po tym jak polskie służby więzienne uwolniły go, by przewieźć do szpitala.


Przypomnienie bulwersującej historii z pierwszych stron gazet stanowiło wyłącznie punkt wyjścia. Postać rumuńskiego mężczyzny została potraktowana, jako uniwersalny symbol buntu, straceńczej walki jednostki z systemem i niemożliwej do zaspokojenia żądzy wolności. Niezwykłość historii Crulica znalazła swoje odzwierciedlenie w nowatorstwie filmowej formy. „ Droga na drugą stronę” jest połączeniem animacji, dokumentu i fikcji.  Ironiczna narracja zza grobu przywołująca na myśl „Kasyno” łączy się w nim z bezkompromisową wizją świata charakterystyczną dla „Walca z Baszirem”.


Więcej o festiwalu w Cottbus na: www.filmfestivalcottbus.de.