EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI - „KOMUNIA” ANNY ZAMECKIEJ

W swoim najnowszym filmie dokumentalnym „Komunia” Anna Zamecka przygląda się poważnym problemom i dramatom, które dotykają najmłodszych, skupia się na sprawach trudnych i pokazuje je z perspektywy innej niż dorosła.

Bohaterką filmu jest Ola, 14-letnia dziewczynka, która musi szybko dorosnąć. Ola przyjmuje na siebie rolę głowy rodziny, dziewczynka opiekuje się schorowanym ojcem, autystycznym bratem Nikodemem oraz mieszkającą poza domem matką. Jest małą bohaterką, które nie tylko stara się połączyć na nowo rodzinę, ale także za wszelką cenę walczy o swoją godność. I to właśnie ta samotna i heroiczna walka Oli stanowi oś akcji dokumentu. 

Zameckiej udało się nakreślić przejmujący obraz dziecka, które musi za szybko dorosnąć i przejąć na siebie rolę rodziców. Ola ma cechy lidera, jest waleczna i nieustępliwa, a ponadto jest opiekuńcza i troskliwa. Jej cechy uwydatniają się w relacji z młodszym, autystycznym bratem, którego przygotowuje do pierwszej komunii świętej, a także w relacji z ojcem. Wszyscy w domu respektują ustalone przez Olę reguły, co nie znaczy, że czasem nie dochodzi do emocjonalnych i barwnych sprzeczek. W tym kontekście bardzo intersująca jest droga przygotowań do komunii, jaką Ola przechodzi wraz z bratem. Sakrament pojednania nabiera dodatkowego znaczenia, niesie nadzieję na jedyne rodzinne spotkanie i próbę przekonania matki, aby wróciła do domu. Dlatego też Ola dokłada wszelkich sił i bierze na siebie pełną odpowiedzialność.

W filmie Zameckiej w wyraźny sposób możemy odczuć, jak problemy rodziców, problemy społeczne, wpływają na rodzinę. Te dylematy dotykają nie tylko tych, którzy je tworzą, ale również ich najbliższych i to nie jedynie w sensie materialnym, ale również w sensie psychologicznym i emocjonalnym. W takiej sytuacji dla bezbronnego dziecka jedynym ratunkiem jest przyśpieszony egzamin dojrzałości.

Daniel Stopa