KSIĄŻKA. "FILM DOKUMENTALNY. KREATYWNE OPOWIADANIE" - SHEILA CURRAN BERNARD

Nakładem Wydawnictwa Wojciech Marzec ukazała się na rynku książka "Film dokumentalny. Kreatywne opowiadanie" Sheili Curran Bernard. Wydawnictwu patronują Planete Doc Film Festival i Against Gravity.


Ponad sto lat historii kina to rozwój techniki filmowej oraz sztuki opowiadania. Fabuła wypracowała kilka wzorców scenariuszowych rozpowszechnionych za pośrednictwem klasycznych książek (przetłumaczonych także na język polski). To dobrze i źle. Fabuła zunifikowała się, w jakimś sensie zglobalizowała, doszła do ściany.

Znacznie dynamiczniej przebiega ewolucja filmu dokumentalnego. Przez 2/3 historii kina dominował film krótki, dziesięciominutowy, wyświetlany w kinie jako dodatek obok kroniki filmowej. Dokument pełnometrażowy był ewenementem. Dzisiaj proporcje odwróciły się. Krótkie dokumenty to wprawki warsztatowe, to domena festiwali filmowych. Pełnometrażowe dokumenty zdobyły sale kinowe, telewizja kocha cykle i seriale dokumentalne.

Sheila Curran Bernard widząc to zjawisko napisała książkę, trochę podręcznik, o tym jak takie długie dokumenty należy robić. O tym, że to jest opowiadanie, do którego na niektórych etapach tworzenia należy podchodzić jak do fabuły... A dojście do ściany w dokumencie nie grozi....MARCEL ŁOZIŃSKI O KSIĄŻCE:

Prawdziwy film dokumentalny to udane małżeństwo dwóch rzeczywistości. Tej zewnętrznej, z całym jej bogactwem, z rzeczywistością wewnętrzną autora filmu, jego punktem widzenia, intensywnością patrzenia, jego wrażliwością i intuicją.

Sheila Curran Bernard poprzez bardzo staranne i pasjonujące omówienie raf na drodze od pomysłu do realizacji, systematyzuje oraz odkrywa przed nami tajniki i złożoność warsztatu, który trzeba opanować, aby powstała szansa na małżeństwo doskonałe. Opisuje wiele takich związków. Autorka nie traktuje jednak swoich wskazań jako nienaruszalnych.

Przeciwnie, zachęca nas do ich twórczych interpretacji. Ta świetnie napisana książka, precyzyjnie przetłumaczona przez znakomitego filmowca Michała Bukojemskiego, powinna stać się lekturą obowiązkową dla młodych twórców, właśnie po to, by mówili własnym językiem.Marcel Łoziński - reżyser i dokumentalista, twórca m.in.: "89 mm od Europy", "Wszystko może się przytrafić", "Jak to się robi", "Poste Restante"


Patronami książki są: Planete Doc Film Festival, Against Gravity, Radio Vox FM, Digital Vision, Platon, Film.org.pl oraz FilmPRO.


Więcej o książce na stronie Wydawnictwa Wojciech Marzec: www.w-wm.pl.