Polskie dokumenty na festiwalu IDFA
Za miesiąc rozpoczyna się w Holandii jeden z największych festiwali dokumentalnych IDFA. Wśród zakwalifikowanych filmów znalazło się kilka polskich tytułów.
22. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie w tym roku odbywać się będzie w dniach 19-29 listopada. Otworzy go film Dariusza Jabłońskiego "Gry wojenne", którego bohaterem jest pułkownik Ryszard Kukliński, który w latach 1971-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego. Dokument Jabłońskiego będzie walczył o nagrodę główną w konkursie filmów pełnometrażowych. W 1998 "Fotoamator", poprzedni film tego reżysera, został wyróżniony w Amsterdamie nagrodą Joris Ivens.W konkursie dokumentów krótkometrażowych znalazło się "Sześć tygodni" Marcina Janosa Krawczyka. Film opowiada o losach niechcianego dziecka w pierwszych sześciu tygodniach jego życia. Jest to czas, w którym matka biologiczna powinna podjąć decyzję o ostatecznym zrzeczeniu się praw rodzicielskich, bo jedynie w ten sposób otwiera dziecku możliwość adopcji. Pokaz w Amsterdamie będzie międzynarodową premierą filmu. Poprzedni film Krawczyka "Rendez-Vous" pokazywany był na najważniejszych imprezach filmowych m.in. w Berlinie, Toronto, Waszyngtonie, Kosowie, Nowym Jorku, Paryżu, Banja Luce, Zagrzebiu, Karlovych Varach i Monachium.
"Tam gdzie słońce się nie śpieszy" Mateja Bobrika startuje w Amsterdamie w konkursie studenckim. Ten pełen czarnego humoru portret słowackiej wsi – zamierającego świata, w którym główne ożywienie wprowadzają pogrzeby, był już z powodzeniem pokazywany m.in. w Nyon, Petersbugu oraz Mińsku, a wkrótce zostanie zaprezentowany widzom w Lipsku i Madrycie.
Na targach Docs for Sale znajdzie się silna reprezentacja naszego kina dokumentalnego: "Szczęściarze", "Chemia", "Bezrobotni", "Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie", "Sześć tygodni" oraz "Tam gdzie słońce się nie śpieszy". Wszystkie filmy prezentowane będą w Amsterdamie jako projekt POLISH DOCS - wspólna inicjatywa Krakowskiej Fundacji Filmowej oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, którego głównym zadaniem jest zintensyfikowanie obecności polskich dokumentów na najważniejszych festiwalch filmowych za granicą i promowanie tego gatunku wśród międzynarodowego środowiska branżowego.
Targi Docs for Sale są najważniejszą imprezą tego typu na świecie. Co roku do Amsterdamu na festiwal przyjeżdża ponad 250 przedstawicieli stacji telewizji, firm dystrybucyjnych oraz selekcjonerów festiwali. Na 60 stanowiskach mają możliwość objrzenia wszystkich zakwalifikowanych filmów, które dodatkowo od ponad 10 lat udostępnione są dla kupców w internecie przez cały rok.
www.idfa.nl