GRUDZIEŃ NA FESTIWALACH

Grudzień w festiwalowym kalendarzu to raczej spokojny miesiąc – festiwali organizowanych w okresie świąteczno-noworocznym jest naprawdę niewiele. W tym miesiącu polskie dokumenty zagoszczą w programach czterech festiwali filmowych, będą za to reprezentowane wyjątkowo licznie – w sumie publiczność festiwalowa zobaczyć będzie mogła ponad 30 tytułów.

Festiwalem, na którym w grudniu pokazanych zostanie najwięcej polskich produkcji jest odbywający się we Florencji Festival dei Popoli. Do udziału w sekcji konkursowej festiwalu zaproszono Marcina Borkiewicza z jego najnowszym dokumentem „Lewa strona twarzy”. W pozakonkursowej sekcji Far from Utopia poświęconej trudnym warunkom życia w różnych miejscach na świecie pokazany zostanie natomiast film Macieja Drygasa „Abu Haraz”.

Ponadto organizatorzy festiwalu postanowili uhonorować Marcela i Pawła Łozińskich, włączając do programu retrospektywę zrealizowanych przez nich filmów zatytułowaną  „Father&Son: A Journey into Cinema”. W programie przeglądu znalazło się ponad 30 tytułów, w tym zarówno te powszechnie znane i nagradzane na festiwalach filmowych na całym świecie, jak "89 mm do Europy" czy "Chemia", jak i te mniej popularne. Więcej informacji na ten temat znaleźć można tutaj.

Organizatorzy francuskiego festiwalu filmów krótkometrażowych Tous Courts również przewidzieli w programie tegorocznej edycji przegląd kina polskiego. Zgodnie z profilem festiwalu, skupili się na produkcjach krótkometrażowych. Do polskiego programu trafiły trzy filmy dokumentalne: „Matka” Jakuba Piątka, „Sześć tygodni” Marcina Janosa Krawczyka i „Co raz zostało zapisane” Martina Ratha. W konkursie festiwalu o nagrody powalczy doceniany na festiwalach „Rogalik” Pawła Ziemilskiego.

Aż osiem polskich tytułów będzie miało szansę zdobyć festiwalowe trofea w Iranie. W konkursie festiwalu filmów dokumentalnych Cinema Verite pokazane zostaną „Samotność dźwięku” Jacka Piotra Bławuta, „Abu Haraz” Macieja Drygasa, „Mój dom” Magdaleny Szymków, „Matka 24h” Marcina Janosa Krawczyka, „Rogalik” Pawła Ziemilskiego, „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego, „Pałac” Tomasza Wolskiego i „Jorcait” Zuzanny Solakiewicz.

Na koniec wróćmy do Polski, gdzie w dniach od szóstego do dwunastego grudnia potrwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Cztery polskie dokumenty zaprezentowane zostaną w pozakonkursowej sekcji festiwalu. Będą to: „Wszystko jest możliwe” Lidii Dudy, „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, „Kiedy będę ptakiem” Monki Pawluczuk i „Matka 24h” Marcina Janosa Krawczyka.