CZTERY POLSKIE FILMY NA VISIONS DU REEL

Organizatorzy szwajcarskiego festiwalu Visions du Reel ogłosili 7 kwietnia pełen program imprezy. Znalazły się w nim cztery polskie tytuły: „Małe Instrumenty” Edyty Wróblewskiej, „Maksimum przyjemności” Katarzyny Trzaski, „Efekt domina” Piotra Rosołowskiego i Elwiry Niewiery oraz „Gdzie ja” Arjuna Talwar.a

Publiczność tegorocznej edycji festiwalu Visions du Reel, która odbędzie się w dniach od 25 kwietnia do 3 maja, będzie miała okazję zobaczyć aż cztery polskie produkcje dokumentalne. Trzy spośród nich powalczą o nagrody w sekcjach konkursowych: „Małe Instrumenty” Edyty Wróblewskiej pokazane zostaną w Międzynarodowym Konkursie Krótkometrażowym, „Maksimum przyjemności” Katarzyny Trzaski – w Międzynarodowym Konkursie Średniometrażowym, a polsko-niemiecka koprodukcja „Efekt domina” w reżyserii Piotra Rosołowskiego i Elwiry Niewiery – w Międzynarodowym Konkursie Pełnometrażowym. Do udziału w pozakonkursowej sekcji Premiers Pas selekcjonerzy zaprosili film „Gdzie ja” Arjuna Talwara, będący koprodukcją polsko-indyjską.

„Małe Instrumenty” to dokument o zespole muzycznym o tej samej nazwie i równocześnie opowieść o wielkiej pasji i miłości do świata dźwięków. Jesteśmy świadkami powstawania najnowszej, nietypowej płyty, umieszczonej w blaszanej, dziecięcej katarynce. Poznajemy magiczny świat lidera grupy, Pawła Romańczuka, pełen barwnych dźwięków wydobywających się z instrumentów, stworzonych z najróżniejszych przedmiotów: śrubek, nakrętek, dziecięcych zabawek. Pokaz w Nyon będzie międzynarodową premierą filmu.

Bohaterkami „Maksimum przyjemności” Katarzyny Trzaski są cztery zaprzyjaźnione emerytki z Torunia. Energiczne przyjaciółki często spotykają się na prezentacjach „leczniczych” i nierzadko bardzo drogich urządzeń, którymi są szczerze zafascynowane. Jak twierdzi producent filmu „Maksimum przyjemności” to: „komedia dokumentalna, w której nędza miesza się z bogactwem, kicz z fałszywym luksusem, śmiech ze łzami.” [źródło: fanpage „Maksimum przyjemności” na Facebooku]

Zrealizowany przez Piotra Rosołowskiego i Elwirę Niewierę „Efekt domina” to powieść o prawdziwej miłości w nieistniejącym kraju. Rafael - Minister Sportu i Edukacji oraz Natasha - rosyjska śpiewaczka operowa, oboje próbujący żyć razem w niszczonej wojną Abchazji. Obserwując ich trudne relacje, oglądamy życie w miejscu naznaczonym wojną i nacjonalizmem. Film ukazuje uwięzionych ludzi, którzy marzą o spokoju, normalności i szczęściu. Obraz przedstawia bohaterów stojących przed trudną decyzją - trwać w przeszłości, czy zaryzykować i wspólnie wkroczyć w niepewną przyszłość na przekór wszystkiemu.

„Gdzie ja” Arjuna Talwara ukazuje dzień z życia pustelnika, przemierzającego dolinę w Południowych Indiach. Bohater spotyka po drodze innych mieszkańców doliny, by w końcu dotrzeć do swojego schronienia, gdzie w spokoju kontempluje życie.

Festiwalowi Visions du Reel towarzyszą targi filmowe Doc Outlook. Krakowska Fundacja Filmowa jest jednym z partnerów Doc Outlook. W związku z tym, jak co roku, prezentuje w targach zestaw dziesięciu wybranych przez siebie filmów. Do części branzowej festiwalu należą też warsztaty Rough Cut Lab przeznaczone dla filmowców pracujących nad montażem swoich filmów. W warsztatach tych weźmie w tym roku udział projekt Rafała Skalskiego "Mnich z morza".

Festiwal Visions du Reel organizowany jest w szwajcarskim mieście Nyon od 1969 roku. W początkach istnienia festiwalu w Nyon pokazywano głównie filmy szwajcarskie oraz produkcje z krajów bloku wschodniego, które bardzo trudno było zobaczyć publiczności z Europy Zachodniej. Obecnie Visions du Reel jest jednym z największych festiwali filmu dokumentalnego w Europie.

Pełen program Visions du Reel znaleźć można na stronie internetowej festiwalu.

Recenzję "Efektu domina" przeczytać można tutaj.