FILMPOLSKA – NIEMIECKI FESTIWAL POLSKICH FILMÓW

W drugiej połowie kwietnia dwa niemieckie miasta – Berlin i Poczdam – przeistoczą się na kilka dni w główne ośrodki promujące polskie kino. Wśród prezentowanych rodzimych produkcji znajdą się również dokumenty. Co więcej, festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty prowadzone przez Marcina Koszałkę.

FilmPOLSKA należy do jednego z największych niemieckich festiwali poświęconych polskiej kinematografii. Wydarzenie to jest organizowane przez Polski Instytut w Berlinie i stanowi niezwykłą okazję dla niemieckiej publiczności do poznania polskich produkcji filmowych – zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych.


Podczas tegorocznej edycji festiwalu, odbywającej się w dniach 15 – 21 kwietnia w Berlinie oraz Poczdamie, zostaną zaprezentowane następujące dokumenty, podzielone na cztery kategorie:


Solidarność w filmie

- Robotnice (1979), reż. Irena Kamieńska

- Próba mikrofonu (1980), reż. Marcel Łoziński

- Narodziny Solidarności (1981), reż. Bohdan Kosiński

- Przerwany film (1993), reż. Bohdan Kosiński

- Robotnicy `80 (1980), reż. Michał Bukojemski

- Solidarność, Solidarność (2005), reż. Filip Bajon , Jacek Bromski , Ryszard Bugajski , Jerzy Domaradzki, Feliks Falk , Robert Gliński , Andrzej Jakimowski , Jan Jakub Kolski , Juliusz Machulski , Małgorzata Szumowska , Piotr Trzaskalski , Andrzej Wajda , Krzysztof Zanussi


Retrospektywa

- Rodziców się nie wybiera (2007), reż. Justyna Nowak

- Nic do stracenia (2009), reż. Katarzyna Klimkiewicz 


Dokument

- Hostandalien (2009), reż. Keren Shavit, Adi Omry

- Chemia (2009), reż. Paweł Łoziński

- Królik po berlińsku (2009), reż. Bartek Konopka

- Poste Restante (2008), reż. Marcel Łoziński


Sztuka operatorska

- Do bólu (2008), reż. Marcin Koszałka

- Cały dzień razem (2008), reż. Marcin Koszałka

- Takiego pięknego syna urodziłam (2000), reż. Marcin Koszałka


Ponadto, organizatorzy filmPOLSKA zapraszają wszystkich zainteresowanych polską sztuką kinematografii na warsztaty poświęcone realizacji filmu. Spotkania będą odbywały się każdego dnia w czasie festiwalu, pod przewodnictwem Marcina Koszałki, polskiego dokumentalisty, także operatora licznych filmów fabularnych, tj. „Rewers” (2009), „Senność” (2008), „Rysa” (2008), „Pręgi” (2004).


Celem tegorocznych warsztatów jest ukazanie filmu jako emocjonalnego i fizycznego wyzwania dla reżysera. Uczestnicy zastanowią się również, w jaki sposób stworzyć dokumentalną wypowiedź o przejrzystym i artystycznym przekazie.


Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu.