POLSKIE KINO W TRIEŚCIE

22 stycznia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Trieście. Polska kinematografia będzie gościem specjalnym tej edycji festiwalu. Oprócz bogatego programu fabularnego w programie pojawią się „Bracia” Wojciecha Staronia, „Dokument” Marcina Podolca, a także retrospektywa filmów Marcina Koszałki, który podczas festiwalu poprowadzi również masterclass.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Trieście odbywa się od 1989 roku i obecnie jest jednym z najważniejszych festiwali w Centralnej i Wschodniej Europie.

W tym roku wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie retrospektywa filmów dokumentalnych Marcina Koszałki. Widzowie we Włoszech zobaczą „Cały dzień razem”, „Deklarację nieśmiertelności”, „Istnienie”, „Do bólu”, „Ucieknijmy od niej”, "Śmierć z ludzką twarzą" oraz „Takiego pięknego syna urodziłam”. Pokazowi filmów towarzyszyć będzie masterclass poprowadzony przez reżysera – „In conversation with Marcin Koszałka”, podczas którego opowie o swojej pracy reżyserskiej i operatorskiej. Warto zaznaczyć, że fabularny debiut Koszałki „Czerwony pająk” znalazł się w Konkursie Głównym tej edycji festiwalu.

Podczas festiwalu w sekcji filmów animowanych zostanie zaprezentowany „Dokument” Marcina Podolca „Dokument”. Natomiast w konkursie filmów dokumentalnych o nagrodę będzie walczyć film  „Bracia” Wojciecha Staronia.

„Bracia” w Trieście pojawili się już ubiegłym roku, kiedy to wzięli udział w odbywającym się w ramach Trieste Film Festival, spotkaniu koprodukcyjnym When East Meets West, mającym na celu umożliwienie współpracy pomiędzy twórcami, producentami, dystrybutorami oraz przedstawicielami funduszy z całej Europy. Film zdobył tam nagrodę ufundowaną przez HBO Europe w sekcji Last Stop Trieste dla najlepszego filmu w produkcji.

W tym roku do When East Meets West zakwalifikowane zostały 22 projekty z całego świata, a wśród nich dokument „Pan Jan i jego 40 dziewczyn” Jacoba Dammasa. Projekt uhonorowano już Nagrodą EDN na Krakowskim Festiwalu Filmowym w ramach programu Docs To Start.

27 edycję Festiwalu Filmowego w Treście uświetni także pokazy polskiego kina fabularnego. W specjalnej sekcji „Podwójne życie polskiego kina” zaprezentowany zostanie film „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, a także retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego – związana z Rokiem Krzysztofa Kieślowskiego, który obchodzony jest w 2016 roku, dwadzieścia lat po jego śmierci.  We Włoszech pokazy zostanie także „Demon” Marcina Wrony, a w konkursie krótkometrażowym znalazło się „7 owiec” Wiktorii Szymańskiej oraz „To, czego chcę” Damiana Kocura.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie Trieste Film Festival oraz targów When East Meets West.