POLSKIE DOKUMENTY NA VISIONS DU REÉL
Organizatorzy szwajcarskiego festiwalu Visions du Reél ogłosili pełen program imprezy. Znalazły się w nim dwa polskie krótkometrażowe dokumenty „Wielki Teatr” Sławomira Batyry oraz „Lekcja patriotyzmu” Filipa Jacobsona. Natomiast dwa polskie projekty zostaną zaprezentowane w sekcji Docs in Progress.
Festiwal Visions du Reél organizowany jest w szwajcarskim mieście Nyon od 1969 roku. W początkach istnienia festiwalu w Nyon pokazywano głównie filmy szwajcarskie oraz produkcje z krajów bloku wschodniego, które bardzo trudno było zobaczyć publiczności z Europy Zachodniej. Obecnie Visions du Reél jest jednym z największych festiwali filmu dokumentalnego w Europie. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 15 do 23 kwietnia.
W tym roku w programie festiwalu znalazły się dwie polskie produkcje. Pierwszą z nich jest dokument „Wielki Teatr” w reżyserii Sławomira Batyry, który weźmie udział w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych.
Film przedstawia Teatr Wielki w Warszawie, który ma największą operową scenę na świecie. Dzięki cierpliwej obserwacji Sławomira Batyry mamy okazję zobaczyć to, co dzieje się za jego kulisami podczas przygotowań do spektaklu “Madame Butterfly” w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Filmowa wędrówka na drugą stronę pozwala odkryć zupełnie nieznany, niezwykły świat, niemniej fascynujący niż to, co można zobaczyć na scenie. Film jest wyrafinowaną plastycznie i dramaturgicznie symfonią obrazów, dźwięków i świateł, która w metaforyczny sposób pozwala zrozumieć, jak powstaje prawdziwie wielka sztuka.
Zdjęcia do filmu robił Krzysztof Gromek, montażem zajął się Daniel Sokołowski, producentem filmu jest Adam Sokołowski/DeLord.
Natomiast „Lekcja patriotyzmu” Filipa Jacobsona to koprodukcja polsko-niemiecka, a na szwajcarskim festiwalu trafiła do sekcji „Premiers Pas”, w której prezentowane są pierwsze krótkie metraże reżyserów szkół filmowych.
Film przedstawia Konkurs pieśni patriotycznej dla dzieci ze szkół podstawowych, który odbywa się co roku z okazji obchodów dnia 11 listopada.
Oba filmy podczas Visions du Reél będą miały swoją światową premierę.
Równolegle do festiwalowych pokazów w Nyon odbywają wydarzenia branżowe Visions de Reél. Jednym z nich jest Docs in Progress, czyli prezentacja projektów dokumentalnych będących na ostatnim etapie realizacji. Prezentacja odbywa się przed gronem zaproszonych selekcjonerów festiwali, dystrybutorów, producentów, specjalistów od marketingu, itd.
W tym roku do tego wydarzenia zostało wyselekcjonowanych siedem projektów i aż dwa z nich to koprodukcje polskie. Pierwszym jest „13 summers under water” w reżyserii Wiktorii Szymańskiej, drugim hiszpańsko-polska produkcja „Penelope” Evy Vili.
Więcej informacji o Visions de Reél znajduje się na stronie festiwalu.