„MUSIMY POROZMAWIAĆ” W PROGRAMIE CROSSING BOARDERS
Crossing Borders to program treningowy przeznaczony skierowany do dokumentalistów z Europy i Azji. W tym roku weźmie w nim udział polski projekt „Musimy porozmawiać”.
Crossing Boarders to program treningów i warsztatów połączonych z sesjami pitchingowymi dla twórców i producentów filmów dokumentalnych z Europy i Azji rozwijających projekty o charakterze międzynarodowym. Podczas warsztatów uczestnicy pracują nad tym jak rozwijać historię, jak uzyskać dostęp i zainteresowanie międzynarodowego rynku, jak pitchować dany projekt – i w końcu jak zrealizować i dystrybuować gotowy film.
Warsztat połączony jest ze spotkaniami ze specjalistami branżowymi z Europy, Azji i Korei. W ramach Crossing Borders wybrane projekty (łącznie 22 z Europy i Azji) są dyskutowane z innymi producentami, selekcjonerami festiwali, agentami sprzedaży, przedstawicielami mediów. Partnerami Crossing Borders są Creative Europe MEDIA, European Documentary Network, Documentary Campus, The Broadcasting Content Promotion Foundation. W tym roku tutorami będą Gitte Hansen (Szwajcaria), Paul Pauwels (Belgia), Phil Jandaly (Szwecja), Zhao Qi (Chiny) Ruby Chen (Chiny) oraz Steven Seidenberg (Wielka Brytania).
Projekt dokumentalny "Musimy porozmawiać" jest jednym z sześciu projektów europejskich, który będzie rozwijany w ramach Crossing Borders 2016.
Bohaterami filmu są osoby przeżywające żałobę po kimś bardzo im bliskim i próbują sobie z tą stratą poradzić mówiąc do swoich zmarłych. Jednak ta „rozmowa” nie jest czymś w rodzaju kontaktu nadprzyrodzonego czy seansu spirytystycznego - to konfrontacja z własnymi emocjami, zwierzenie się z uczuć. To wypowiedzenie głośno słów, których nie zdążyło się powiedzieć bliskiej osobie przed jej odejściem.
Film jest zapiskiem nagrań wykonanych przez samych bohaterów na kolejnych etapach żałoby. "Musimy porozmawiać" to z jednej strony opowieść o radzeniu sobie ze smutkiem, pożegnanie z kimś ważnym w życiu bohaterów filmu, ale to równocześnie opowieść o tym co w naszym życiu zmienia doświadczenie śmierci? Co uruchomia? Co pomaga uświadomić? To opowieść o miłości, sensie życia, szczęściu, bliskości, o stopniowym odnajdowaniu siły w sobie samym.
Reżyserem i autorem scenariusza jest Jędrzej Michalak, producentami filmu są Daria Maślona i Stanisław Zaborowski (Silver Frame).