REPREZENTACJA POLSKIEGO DOKUMENTU W ROSJI
15 tytułów w retrospektywie najnowszego polskiego kina dokumentalnego oraz 3 filmy w międzynarodowym konkursie – oto, w jaki sposób zapowiada się część tegorocznego programu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych “Flahertiana” w Perm w Rosji.
Nazwa festiwalu “Flahertiana” pochodzi od nazwiska jednego ze światowych prekursorów dokumentalizmu, Roberta Flaherty’ego (1884 – 1951), amerykańskiego reżysera słynnego filmu „Nanuk z Północy” („Nanook of the North”, 1922). Jego postać patronuje tej filmowej imprezie od początku jej istnienia, co więcej - dorobek artystyczny Flaherty’ego stał się inspiracją dla organizatorów do nadania unikalnego charakteru festiwalowi w Perm, zaś nagrody przyznawane najlepszym filmom przybrały nazwę "Nanook" oraz formę nawiązującą do sylwetki tytułowego bohatera pierwszego filmu amerykańskiego dokumentalisty.
Głównym filarem w strukturze Festiwalu „Flahertiana” jest konkurs międzynarodowy. Podczas tegorocznej edycji festiwalu jury w składzie: Viktor Lisakovich, reżyser filmów dokumentalnych i wykładowca, Andrey Bezukladnikov, fotograf, twórca serwisu internetowego photographer.ru, Laima Freimane, producentka filmowa z Łotwy, Lubomir Georgiev, producent i reżyser oraz Marc Isaacs, brytyjski dokumentalista, będzie oceniać filmy dokumentalne z całego świata, w tym również z Polski. Do programu konkursowego zakwalifikowały się trzy dokumenty rodzimej produkcji: „Na północ od Kalabrii” Marcina Sautera, „Koniec Rosji” Michała Marczaka oraz „Chemia” Pawła Łozińskiego.
Co więcej, publiczność w Perm będzie miała okazję zobaczyć szeroką gamę najnowszych polskich dokumentów (zrealizowanych w 2009 i 2010 roku) w ramach retrospektywy „Polish Films”. Podczas tegorocznego Festiwalu zostaną zaprezentowane następujące tytuły:
* „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”, reż. Marcin Sauter, Maciej Cuske, Thierry Paladino, Piotr Stasik
* „Bezrobotni”, reż. Nastia Tarasova
* „Bez wizji”, reż. Radosław Jędrzejczak
* “Bocznica”, reż. Anna Kazejak
* „Downtown – Miasto Downów”, reż. Piotr Śliwowski, Marta Dzido
* „Kochankowie”, reż. Rafał Skalski
* „Miodowy miesiąc”, reż. Grzegorz Krawiec
* „Otchłań”, reż. Wojciech Kasperski
* “Pogodna”, reż. Renata Gabryjelska
* „Ptaki nieloty”, reż. Michał Dawidowicz
* „Szczęściarze”, reż. Tomasz Wolski
* „Sześć tygodni”, reż. Marcin Janos Krawczyk
* „Takie życie…”, reż. Daniel Zieliński
* „Tam, gdzie słońce się nie spieszy”, reż. Matej Bobrik
* „Warszawa do wzięcia”, reż. Karolina Bielawska, Julia Ruszkiewicz
Polskie dokumenty gościły już nie raz na festiwalu w Perm. Podczas ubiegłorocznej edycji do konkursu stanęły dwa tytuły: „Poste restante” w reżyserii Marcela Łozińskiego oraz „Do bólu…” Marcina Koszałki, zaś w pozakonkursowym cyklu „Polish Films” zostało pokazanych siedem dokumentów: „Wypalony” Anny Więckowskiej, „III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” Macieja Cuske, „Zabierz mnie stąd” Igora Mołodeckiego, „Atijat, pierwsza żona” Anny Błaszczyk, „Złota rybka” Tomasza Wolskiego, „Siostry” oraz „Taka historia” Pawła Łozińskiego.
Ponadto, w 2006 roku na festiwalu „Flahertiana” nagrodę dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego „Big Silver Nanook” otrzymał Wojciech Kasperski, reżyser dokumentu „Nasiona”.
W tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych “Flahertiana” w Perm w Rosji rozpocznie się 14 października i potrwa do 20 października.
Więcej informacji na stronie: www.flahertiana.ru