POLSKIE DOKUMENTY NA VISIONS DU REEL

Aż trzy polskie produkcje zostały zaproszone na prestiżowy szwajcarski festiwal. Do dwóch różnych sekcji konkursowych zaproszono „W zawieszeniu” Aliny Maksimenko i „Kokę” Aliaksandra Tsymbaliuka. A w sekcji Doc Alliance Selection będzie można zobaczyć „Grandmamauntsistercat” Zuzy Banasińskiej.

Festiwal Visions du Reél organizowany jest w szwajcarskim mieście Nyon od 1969 roku. W początkach istnienia festiwalu w Nyon pokazywano głównie filmy szwajcarskie oraz produkcje z krajów bloku wschodniego, które bardzo trudno było zobaczyć publiczności z Europy Zachodniej. Obecnie Visions du Reél jest jednym z największych festiwali filmu dokumentalnego w Europie.

Dokument „Koka” Aliaksandra Tsymbaliuka znalazł się w międzynarodowym konkursie filmów średnio- i krótkometrażowych. Akcja filmu rozgrywa się gdzieś na wybrzeżu Morza Beringa. Ojciec i syn utrzymują się z rybołówstwa w społeczności, która wydaje się być zawieszona gdzieś poza czasem. Film zbliża nas do bohaterów, rejestrując zarówno surowe warunki życia, jak i surową edukację, które łagodzi jedynie ojcowska miłość i beztroska wynikająca z dzieciństwa młodszego bohatera.  

Z kolei „W zawieszeniu” będzie oceniać Jury międzynarodowego konkursu filmów pełnometrażowych. Bohaterką dokumentu Aliny Maksimenko jest Alina, którą wojna zastaje w Irpieniu pod Kijowem. Jest sama, z nogą w gipsie po niedawnej operacji. Zbombardowane i odcięte od świata miasto staje się pułapką, z której udaje jej się wydostać z jedną z ostatnich grup ewakuacyjnych. Dociera do chaty w pobliskiej wiosce, w której utknęli jej rodzice. Przez pierwsze tygodnie starają się żyć normalnie. Mama prowadzi zajęcia online, tata opiekuje się swoimi kotami i zwierzętami z okolicy, Alina filmuje bieżące wydarzenia. Jednak front jest coraz bliżej i muszą podjąć decyzję – zostać czy uciekać? Kiedy sąsiedzi opuszczają swoje domy, Alina i jej rodzice pod osłoną nocy spieszą do pakowania. W ostatniej chwili ojciec decyduje jednak, że nie jedzie...

Film stworzony z materiałów pochodzących z Wytwórni Filmów  Oświatowych zobaczy widownia programu sekcji Doc Alliance Selection.  "Grandmamauntsistercat" opowiadaja historię matriarchalnej rodziny, oglądanej oczami dziecka borykającego się z propagandową rzeczywistością, pełną ideologicznych sloganów. Materiały stworzono jako narzędzia dydaktyczne i propagandowe w komunistycznej Polsce, ale na potrzeby filmu został przetworzony, stając się swego rodzaju centrum autobiograficznych wspomnień.

Pełen program festiwalu można znaleźć tutaj.