DWA POLSKIE PROJEKTY NA DOK.INCUBATOR

„Radość Hasana” Natalii Pietsch i Grzegorza Piekarskiego oraz „Dziecko z pyłu” Weroniki Mliczewskiej, to dwa polskie projekty, które zostały zaproszone na tegoroczną edycję warsztatów dok.incubator.

DOK.Incubator to intensywne sześciomiesięczne warsztaty międzynarodowe w zakresie montażu, marketingu i dystrybucji. Warsztaty podzielone są na trzy tygodniowe sesje: pierwsza odbędzie się pod koniec kwietnia na Słowacji, a dwie kolejne w czerwcu i we wrześniu w Czechach. Prezentacja końcowych efektów -  "dok.incubator 2024 preview" - odbędzie się w listopadadzie podczas IDFA w Amsterdamie

W dokumencie „Radość Hasana” Natalii Pietsch i Grzegorza Piekarskiego obserwujemy jak Hasankeyf przechodzi transformację z miasteczka pasterzy wykutego w skale w nowoczesną społeczność mieszkaniową z domami jednorodzinnymi. Stare miasto zostało zalane z powodu budowy tamy na rzece Tygrys. Rodziny głównych bohaterów, kurdyjskiego pasterza Rengina i arabskiego barbera Buraka, zmuszone są zmienić swój sposób życia. Czy możliwe jest zaprojektowanie dla nich szczęścia?

Bohater „Dziecka z pyłu” Weroniki Mliczewskiej, Sang jest jednym z 300 000 niechcianych, dyskryminowanych dzieci pozostawionych po wojnie w Wietnamie. Gdy jego życiowe marzenie odnalezienia ojca się spełnia, jedyną misją Sanga jest spotkanie z nim, aby przerwać cykl traum wojennych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Po licznych wyzwaniach w końcu spotyka swojego ojca, ale musi zostawić swoją żonę, córkę i najukochańszego wnuka. Czy Sang i jego ojciec odnajdą pokój?

Oba projekty były rozwijane w ramach programu DOC LAB POLAND i prezentowane na pitchgach Docs to Start i Docs to Go  podczas poprzednich edycji KFF Industry Krakowkiego Festiwalu Filmowego. 

 

Listę wszystkich zakwalifikowanych projektów można znaleźć tutaj.