DOKUMENTY DRYGASA I PALADINO WE WROCŁAWIU
W ostatnim tygodniu kwietnia pokazami filmów „La Machina” Thierry’ego Paladino i „Jeden dzień w PRL” Macieja Drygasa zakończy się drugi sezon Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro”. Dwa inne pokolenia, dwie zupełnie różne szkoły pracy nad dokumentem, ale obaj twórcy reprezentują to, co najciekawsze we współczesnej dokumentalistyce. Dodatkowo Maciej Drygas zaszczyci Wrocław swoją obecnością.
Thierry Paladino (ur. w 1981 roku w Nicei) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Marsylii, a potem rozpoczął naukę sztuki dokumentu w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W trakcie pobytu w Polsce założył z Maciejem Cuske, Piotrem Stasikiem i Marcinem Sauterem „Zespół Filmowy Paladino”, będący jednym z najciekawszych wydarzeń we współczesnym polskim kinie. Twórcy współpracowali i wspierali się wzajemnie, czego ukoronowaniem był zrealizowany w kwartecie reżyserskim dokument o Andrzeju Wajdzie „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”. Sam Paladino nakręcił „W sklepie” i „Na działce”, obydwa filmy dobrze przyjęte, szczególnie drugi spotkał się ze znakomitymi reakcjami publiczności oraz festiwalowych jurorów. Zabawny dokument o weekendzie rodziny głuchoniemych zdobył główne nagrody m.in. w Rio de Janeiro, Belgradzie, Nowym Jorku. Na ten moment zwieńczeniem dokumentalnej kariery Thierry’ego jest „La Machina”, polsko-francuski film opowiadający o lalkarzu, który chce nauczyć trudnej sztuki lalkarstwa swojego młodego podopiecznego. Właśnie ten obraz będą mieli okazję zobaczyć widzowie AFD „MovieWro” 27 kwietnia (wyjątkowo w środę) w sali NOT wrocławskiego Kina Warszawa. „La Machina” była szeroko komentowana na poprzednim Plus Camerimage, a z ubiegłorocznego Planete Doc Review film wyjechał z Nagrodą Publiczności, zawsze jedną z ważniejszych dla twórcy.
28 kwietnia z kolei podczas absolutnego finału Akademii zaplanowane zostało spotkanie z dokonaniami ważnego polskiego dokumentalisty, bo nie sposób inaczej wypowiadać się o Macieju Drygasie. Reżyser urodził się w roku 1956, filmowe szlify zdobywał w moskiewskim WGIK-u. Czas jego dokumentalnego debiutu przyszedł dość późno – w roku 1991, już w wolnej Polsce. Drygas przedstawił historię Ryszarda Siwca, który w 1968 r. dokonał publicznego samospalenia, ale fakt ten długo nie przedostawał się do świadomości opinii publicznej. Reżyser szuka motywacji księgowego z Przemyśla, który zdecydował się na ten gest. O takim debiucie wielu może tylko marzyć. „Usłyszcie mój krzyk” zdobyło nagrody w Polsce i na zagranicą, w tym Europejską Nagrodę Filmową (wtedy: Felix) dla najlepszego filmu dokumentalnego, a także Golden Gate Award na festiwalu w San Francisco.
Drygas jest znany z tego, że pracuje nad swoimi filmami bardzo powoli. Do dziś ma na koncie 5 dokumentów (plus „Cudze listy”, które będą miały światową premierę w maju na Planete Doc Film Festival), które jednak pozwoliły rozpoznać jego autorski styl. Twórca lubi zagłębiać się w materiałach archiwalnych, odtwarzając z nich historię, a czasem nadając archiwaliom nowy sens. W taki właśnie sposób powstał „Jeden dzień w PRL”, który zostanie pokazany na zamknięcie drugiego sezonu AFD „MovieWro”. Film z 2005 r. został w całości skonstruowany z materiałów archiwalnych i w porządku chronologicznym pokazuje nam jeden, zwyczajny dzień – 27 września 1962 r. Niesłychana jest zarówno cierpliwość Drygasa, jak i efekt osiągnięty przez niego i jego liczny zespół podczas dokumentacji i montażu tego właśnie filmu. W rezultacie powstał godzinny dokument, w którym autor stworzył „coś z niczego”. „Jeden dzień w PRL” otrzymał Srebrnego Smoka dla najlepszego filmu dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2006. W uzasadnieniu jury podało, że laur przyznało za: błyskotliwy humor i mistrzowski montaż materiałów archiwalnych. Film tworzy przekonującą wizję absurdów systemu totalitarnego w Polsce.
Maciej Drygas przyjedzie na spotkanie z publicznością, które odbędzie się bezpośrednio po pokazie filmu „Jeden dzień w PRL”. Dyskusję z nim poprowadzi Lech Moliński, dziennikarz filmowy, jeden z organizatorów AFD „MovieWro” oraz członek zespołu „Miasta w Komie”. Dzień wcześniej, po projekcji „La Machiny”, zamiast standardowej dyskusji, na widzów czeka filmowa niespodzianka.
Akademia Filmu Dokumentalnego „MovieWro” odbywa się zawsze o godz. 19:00 w sali NOT wrocławskiego kina Warszawa. Pokazy poprzedzają prelekcje ekspertów, a po projekcjach odbywają się dyskusje lub spotkania z twórcami, co stanowi nawiązanie do nieco zapomnianej tradycji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Organizatorami AFD „MovieWro” są Fundacja Visionica i Odra-Film. Partnerami projektu są Wrocław2016, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Media Desk Polska.
Więcej na: www.moviewro.pl.