SZOŁAJSKI, BORZĘCKA, SAUTER. PRZEWODNIK PO DOKUMENTACH W TV
W najbliższych dniach w telewizji pojawi się kilkanaście polskich dokumentów, dzięki którym m.in. przeniesiemy się na wakacje do egipskiego kurortu, poznamy mieszkańców Chełmska Śląskiego oraz lokatorów kamienicy na Złotej 82 w Warszawie, a także będziemy mieli okazję zrozumieć, na czym polega rozdarcie katolików między potrzebą namiętności a zachowaniem religijnych nakazów.
W piątek 26 sierpnia o godzinie 23:40 HBO2 wyemituje „Darling I Lowe Ju” w reżyserii Anny Błaszczyk. Film opowiada przede wszystkim o ułudzie, której z pełnym zaangażowaniem oddają się bohaterki, które spędzają wakacje w egipskich kurortach. Imprezowe dziewczyny odnajdują tam dyskotekowy raj, a pani Helena, kluczowa postać w filmie, otoczona licznymi adoratorami, zapomina o swoim wieku. Anna Błaszczyk otwiera drzwi do rozważań nad ludzką seksualnością, międzykulturową przepaścią, a nawet rolami, jakie narzuca społeczeństwo. Więcej o filmie można przeczytać tutaj. Trailer filmu można obejrzeć tutaj.
W sobotę 27 sierpnia w TVP KULTURA zobaczymy film „Tak trzeba żyć” Pawła Sobczyka (godz. 14:05) ukazuje historię Stanisławy i Saturnina, którzy po ponad półwieczu znów zostali sami ze sobą. Dzieci, które przez tyle lat były treścią ich życia, odeszły z domu, założyły własne rodziny. Film stara się odpowiedzieć na pytanie, czy są momenty w ich pamięci, do których możemy razem dotrzeć? Czy możemy dotknąć świata, który znika, swoistego mikrokosmosu mężczyzny i kobiety?
Niedzielny wieczór zapowiada się pod znakiem polskiego dokumentu. O godzinie 19:30 PLANETE zaprezentuje „Na północ od Kalabrii” Marcina Sautera. Film stanowił rodzaj happeningu, w którym brali udział mieszkańcy Chełmska Śląskiego oraz aktorzy. Wspólnie przygotowywali się do wielkiego festynu, a przygotowania te wypełniły całkowicie życie małego miasteczka. Kamera śledzi bohaterów, tworząc obraz zgodnej, harmonijnej społeczności i pięknego, idyllicznego miejsca. Paweł T. Felis o filmie Sautera: Jest tak oryginalny, że wręcz nie sposób zestawiać go z innymi. Nie jest bowiem ani dokumentem, ani fabułą - to po prostu świetny, niesłychanie zabawny i gorzki zarazem film, który dla mnie, przyznaję, jest czymś w rodzaju współczesnego "Rejsu" („Gazeta Wyborcza”, dodatek „Co jest grane” z dnia 19.11.2010 – całość można przeczytać tutaj). Fragment filmu dostępny jest tutaj.
Kolejną propozycją na niedzielę jest „Pekin Złota 82” Ewy Borzęckiej (TVP KULTURA, 21:55) – nostalgiczna, lecz pełna humoru opowieść o mieszkańcach olbrzymiej kamienicy sprzed I wojny przy ulicy Złotej 83 w centrum Warszawy. Przydomek "Pekin" przylgnął do kamienicy z powodu zagęszczenia różnorodności lokatorów. Pod jednym dachem mieszkają nauczycielka, student, krawiec, "baronowa", Henio, z tzw. marginesu społecznego, co dopiero skończył odsiadywać wyrok za morderstwo. Kilka lat temu zdecydowano o zburzeniu kamienicy i zbudowaniu na jej miejscu hotelu. Lokatorzy, którzy zapuścili tu korzenie i na trwałe zrośli się z tym miejscem, dostali nakaz eksmisji. Wobec tego przymusowego exodusu uzmysłowili sobie niedostrzegane dotychczas więzi, wspólnotę. Nagle poczuli się sobie bliscy jak nigdy dotąd.
Również 28 sierpnia na kanale HBO odbędzie się premierowa emisja najnowszego filmu Konrada Szołajskiego „I bóg stworzył seks” (godz. 22:30) – czyli portret współczesnych polskich katolików, którzy starają się zachować równowagę między pobożnością a seksualnym spełnieniem. Ludzi z różnych środowisk i na różnych etapach życia łączą dylematy rodzące się na styku wiary i cielesności. Trzy przedstawione w filmie małżeństwa szukają porad u zakonnika Ksawerego Knotza, który zdobył się na odwagę otwartego opowiadania o wzorze katolickiego współżycia. Więcej o filmie można przeczytać tutaj (Powtórka filmu zaplanowana jest na środę 31 sierpnia o godz. 22.00 w HBO2).
W ramach cyklu „Kino krótkich filmów” w TVP KULTURA w poniedziałek 29 sierpnia o godz. 9:35 zostanie wyemitowany film Dominiki Montean „Za czapkę gruszek”, opowiadający historię trzech emerytowanych graczy w ice hockey’a, którzy po kilku latach wracają na lodowisko w roli trenerów ośmiolatków. Natomiast we wtorek 30 sierpnia o tej samej godzinie swoją emisję będzie miał „Agor Dromesko” Jędrzeja Bączyka – film będący impresją na temat życia na wsi rodziny Romów bułgarskich.
Jak co tydzień KINO POLSKA zaprezentuje szereg tytułów w ramach „Nocnego maratonu filmowego z nowym kinem dokumentalnym”. W nocy z 30 na 31 sierpnia będzie można zobaczyć: „Kierunek: Islandia” (reż. Kalina Alabrudzińska), „Poszukiwacze skarbów” (reż. Agnieszka Bąk), „Wojtek” (reż. Urszula Piętka), „Born Dead” (reż. Jacek Bławut), „Cały dzień razem” (reż. Marcin Koszałka), „Dom kultury” (reż. Marek Kosowiec), „Koluszki blues” (reż. Bartosz Warwas) oraz „Bydgoszcz podbija Chiny” (reż. Balbina Bruszewska).
Warto dodać, że pod koniec września kanał PLANETE zaprezentuje cykl filmów nominowanego do Oscara polskiego dokumentalisty Marcela Łozińskiego. W serii ukażą się następujące tytuły: „Wszystko może się przytrafić”, "89 mm do Europy", "Żeby nie bolało", "Warszawa 94. Podróż sentymentalna" oraz "Po zwycięstwie 1989-1995".
Więcej informacji o emisjach filmów dokumentalnych w TV można znaleźć tutaj.