POLSKO-RUMUŃSKA KOPRODUKCJA NA BFI LONDON FILM FESTIVAL
W programie jednej z najstarszych i największych imprez filmowych w Europie, 55. BFI London Film Festival, pojawi się polsko-rumuński animowany dokument „Droga na drugą stronę” Anci Damian – laureat tegorocznej edycji Festiwalu w Locarno.
Każdego roku BFI London Film Festival prezentuje najświeższe produkcje z całego świata – zarówno fabuły, dokumenty, jak i animacje. Program najbliższej 55. edycji festiwalu obejmuje ponad 300 tytułów. Obok projekcji filmowych odbędzie się również sporo wydarzeń towarzyszących, w tym panele dyskusyjne, wykłady masterclass, wywiady, spotkania branżowe i warsztatowe.
Na tegorocznym BFI London Film Festival jedyny polski akcent stanowi animowany dokument „Droga na drugą stronę”, którego reżyserem jest Anca Damian, zaś producentem – Arkadiusz Wojnarowski.
Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację im. Ferdynanda Magellana we Wrocławiu oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie. Muzykę do filmu skomponował Piotr Dziubek, natomiast postprodukcją dźwięku zajęła się podkrakowska wytwórnia filmowa Alvernia Studios.
„Droga na drugą stronę” to pełnometrażowy, częściowo animowany film dokumentalny o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczyna strajk głodowy, i pozwala mu się umrzeć w areszcie, przed oczami społeczeństwa.
Film nawiązuje do prawdziwych zdarzeń , które miały miejsce w naszym kraju. 11 lipca 2007 pewnemu sędziemu w sklepie został ukradziony portfel z kartami kredytowymi. Opis złodzieja to brunet o smagłej cerze. Policja śpieszy się by zadowolić sędziego i jak najszybciej aresztować domniemanego sprawcę: Claudiu Crulica, lat 33, obywatela Rumunii. Claudiu Crulic twierdzi, że w czasie, gdy popełniono przestępstwo, był w Mediolanie. Zatrzymany stara się skontaktować z władzami Rumunii. Oświadcza, że rozpoczyna strajk głodowy. Claudiu Crulic umiera po czterech miesiącach strajku głodowego w polskim areszcie. W tym czasie ani lekarze, ani strażnicy, ani nawet rumuńscy dyplomaci nie wzięli pod uwagę jego zeznań i nie sprawdzili czy mężczyzna rzeczywiście przebywał wtedy poza krajem. Mężczyzna umarł 18 stycznia 2008, kilka godzin po tym jak polskie służby więzienne uwolniły go, by przewieźć do szpitala.
Przypomnienie bulwersującej historii z pierwszych stron gazet stanowiło wyłącznie punkt wyjścia. Postać rumuńskiego mężczyzny została potraktowana, jako uniwersalny symbol buntu, straceńczej walki jednostki z systemem i niemożliwej do zaspokojenia żądzy wolności. Niezwykłość historii Crulica znalazła swoje odzwierciedlenie w nowatorstwie filmowej formy. „ Droga na drugą stronę” jest połączeniem animacji, dokumentu i fikcji. Ironiczna narracja zza grobu przywołująca na myśl „Kasyno” łączy się w nim z bezkompromisową wizją świata charakterystyczną dla „Walca z Baszirem”.
Recenzja filmu pojawiła się w serwisie najpopularniejszego w USA magazynu „Variety”, stanowiącego bezkonkurencyjne źródło najświeższych wiadomości ze świata sztuki, rozrywki i show biznesu (przeczytaj tutaj).
Światowa premiera polsko-rumuńskiej koprodukcji „Droga na drugą stronę” odbyła się na 64. Międzynarodowym Festiwalu w Locarno, gdzie film otrzymał specjalne wyróżnienie Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Filmowych.
Polska premiera tego animowanego dokumentu będzie miała miejsce podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego (7-16 października).
W Londynie „Droga na drugą stronę” zostanie pokazany trzykrotnie w dniach 13-15 października.
BFI London Film Festival odbędzie się w dniach 12-27 października.
Więcej o festiwalu na: www.bfi.org.uk/lff.
Więcej o filmie na: www.crulic.ro.