15 STRON ŚWIATA

TYTUŁ ANGIELSKI: 15 CORNERS OF THE WORLD

Eugeniusz Rudnik zrewolucjonizował pojęcie muzyki za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetofonowej. Członek legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia odkrył wartość kryjącą się w urwanych, odrzuconych dźwiękach na długo przed nastaniem epoki DJ’ów. W czasach, gdy muzykę elektroniczną tworzyło się na sprzęcie rodem z naukowego laboratorium, pokazał jak za jej pomocą dotrzeć do drugiego człowieka i o nim opowiedzieć. „15 stron świata” stanowi próbę usłyszenia wzrokiem jego muzyki. Podążając za rytmem architektury, ruchem ludzkiego ciała, pulsującym tętnem przyrody, na nowo odkrywamy otaczającą nas rzeczywistość. Dotykamy dźwięk! Ruchome obrazy ukazują cud, który spełnił się w epoce magnetofonów i zniknął wraz z nadejściem komputerów. Wyrażają zachwyt nad wspaniałą erą analogową i potrzebą eksperymentu – odkrywaniem nieznanych rejonów, badaniem granic, nieustannym szukaniem nowych środków wyrazu.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland
CZAS TRWANIA:
79'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Zuzanna Solakiewicz
SCENARIUSZ:
Zuzanna Solakiewicz
OPERATOR:
Gregory Zvika-Portnoy
MONTAŻ:
Mateusz Romaszkan
OBSADA:
Weronika Pelczyńska, Anna Wojnarowska, Romuald Krężel, Grzegorz Sowa
MUZYKA:
Eugeniusz Rudnik
DŹWIĘK:
Marcin Lenarczyk
PRODUCENT:
Endorfina Studio, Marta Golba
KOPRODUCENT:
Hupe Films, Adam Mickiewicz Institute, National Audiovisual Institute, Mazovia Film Fund, TVP Kultura, Centrala

Zuzanna Solakiewicz »

Reżyserka, scenarzystka. Ukończyła Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2005-2009 przebywała w Izraelu, gdzie w 2008 studiowała w Sam Spiegel Film and TV School w Jerozolimie, edukację kontynuowała na stażu w PWSFTiTv w Łodzi.

Jej pełnometrażowy debiut dokumentalny "15 stron świata" (2014) zdobył Nagrodę Tygodnia Krytyki Filmowej na MFF w Locarno, Nagrodę Główną na MFFDiK w Belgradzie i wiele innych.