ALEKSANDRA JEDZIE DO POLSKI
TYTUŁ ANGIELSKI: ALEKSANDRA GOES TO POLAND
Aleksandra właśnie skończyła studia na Wydziale Muzealnictwa Wschodniosyberyjskiej Akademii Kultury i Sztuki w Ułan - Ude, stolicy Republiki Buriacji - wieloetnicznego tygla kulturowego na pograniczu rosyjsko - mongolskim. Chciałaby pracować w zawodzie, ale początkujący pracownik muzeum zarabia ok. 4000 tysięcy rubli (ok. 400 pln).
Aleksandra od wielu lat działa w organizacji polonijnej w Ułan - Ude. Jej ojciec jest Kubańczykiem, a matka Buriatką. Rodzina od strony matki ma również dalekie, polskie korzenie. Staje wobec konieczności podjęcia decyzji co robić dalej. Ma Kartę Polaka więc postanawia wyjechać do Polski na studia podyplomowe. Musi załatwić ostatnie formalności, snuje plany i wyobraża sobie jak będzie wyglądał jej pobyt w nowym miejscu. Zbliżający się wyjazd konfrontuje ją z rzeczywistymi celami i wyobrażeniami o życiu w Polsce, marzeniami i oczekiwaniami, pytaniem o tożsamość, wreszcie niepokojem jak odnajdzie się w nowej sytuacji.
Czy ma w kieszeni bilet w jedną stronę? Do tej pory na studia do Polski wyjechało już wielu jej znajomych ze stowarzyszenia, wrócił tylko jeden…
- GATUNEK:
- dokumentalny
- KRAJ PRODUKCJI:
- Polska
- CZAS TRWANIA:
- 53'
- ROK PRODUKCJI:
- 2010
- REŻYSERIA:
-
Jacek Wasilewski, Albert Jawłowski
- SCENARIUSZ:
-
Jacek Wasilewski, Albert Jawłowski
- OPERATOR:
-
Maciej Grubiak
- MONTAŻ:
-
Adam Bortnowski
- MUZYKA:
- Mateusz Adamczyk
- PRODUCENT:
- Zespół Filmowy "Rozwój"
Urodził się w 1975. w Warszawie. Adiunkt na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor scenariuszy do filmów dokumentalnych, m.in.: "Homo.pl" (reż. Robert Gliński, HBO, 2007), „Pisklak” (reż. Robert Gliński, 2004), oraz cyklu dokumentalnego "Dziewczęta z Ośrodka" (9 odcinków) wraz z Karoliną Benderą (reż. Robert Gliński, 2002/2003), realizacja wraz z Albertem Jawłowskim " Aleksandra jedzie do Polski" (2010). Współpracownik programów: "MdM" (lata 1995-2000) oraz "Mkwadrat" (2000-2001), reżyser spektaklu kabaretowego (1998) „Duszek Powszechnej Integracji” (WOT), scenarzysta seriali "Rodzinka” na licencji BBC dla TVP 1 (2003/2004) oraz telenoweli „Na wspólnej” (2005), a także wraz z Albertem Jawłowskim 5 odcinków serialu kukiełkowego „Kookły” oraz filmu „Świat nie będzie” (Comedy Central 2007). Autor książek: "Krótki Kurs Samoobrony Intelektualnej” (wraz z Jakubem Klocem-Konkołowiczem, 1998), „Retoryka Dominacji” (2004), „Prowadzeni słowami - retoryka motywacji w komunikacji publicznej” (2008).
Adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Autor artykułów, publikacji naukowych, esejów i krótkich form literackich. Napisał książkę "Święty Ład. Rytuał i mit mundialu" (2007, Warszawa, WAiP). Redaktor zbioru filmoznawczego „Dawno temu w Galaktyce Popularnej” (2010, Warszawa WAiP). Ponadto stworzył kilkanaście zrealizowanych scenariuszy telewizyjnych, m.in.: scenariusz serialu komediowego „Kookły”, filmu „Świąt nie będzie”; (Comedy Central 2007), „Było sobie porno” (Comedy Central 2007), telenoweli „Dwie Strony Medalu” (TVP 2007).