„KOMUNIA” NA SHORTLIŚCIE EUROPEJSKIEJ NAGRODY FILMOWEJ

“Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej znalazła się na liście 15 filmów dokumentalnych rekomendowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej! Spośród zgłoszonych filmów, członkowie EFA wybrali listę 15 tytułów, z której następnie wyłonionych zostanie 5 nominacji.

Komunia” opowiada o 14-letniej Oli, która nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Sam Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy. 

"Komunia" w reżyserii Anny Zameckiej została wyprodukowana przez HBO Polska, Otter Films i Wajda Studio, współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film był już wielokrotnie pokazywany i nagradzany na międzynarodowych festiwalach:

Locarno Film Festival 2016 (Semaine De La Critique Best Film), Warsaw Film Festival (Best Documentary Award), DOK Leipzig Film Festival (Young Eyes Award), IDFA (Best of Fests), Minsk International Film Festival "Listapad", Bratislava International Film Festival (Best Documentary Film), Camerimage Film Festival, Trieste Film Festival (Best Documentary Film), ZagrebDOX, It's All True International Documentary Film Festival (Best Documentary Film), Hot Docs Documentary Film Festival, DOk.fest International Documentary Film Festival Munich (SOS-Kinderdorfer Weltweit Award), TRT Documentary Awards (Best Documentary Award), DOC Aviv Film Festival and OsloPIX (Grand Prix Documentary), Polish Film Academy Awards - Eagle (Best Documentary Film).

Trailer dokumentu można zobaczyć tutaj.

Europejska Nagroda Filmowa przyznawana od 1988 roku to jedna z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych filmom europejskim. Jej pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski za “Krótki film o zabijaniu”. W ubiegłym roku w kategorii Najlepszego Filmu Dokumentalnego nominowany był film "21 x Nowy Jork" Piotra Stasika.

Oprócz "Komunii" wśród 15 filmów z szansą na nominację do EFA w kategorii Najlepszego Filmu Dokumentalnego znalazły się filmy:

"Austerlitz" reż. Siergiej Łoźnica

"Dead Donkeys Fear no Hyenas" reż. Joakim Demmer

"How to meet a Mermaid" reż. Coco Schrijber

"La Chana" reż. Lucija Stojevic

"Libera Nos" reż. Federica Di Giacomo

"Nothingwood" reż. Sonia Kronlund

"School Life" reż.Neasa Ní Chianáin & David Rane

"Stranger in Paradise" reż. Guido Hendrikx

"Taste of Cement" reż. Ziad Kalthoum

"The Good Postman" reż. Tonislav Hristov

"The Venerable W" reż. Barbet Schroeder

"The War Show" reż.Andreas Dalsgaard & Obaidah Zytoon

"Ultra" reż. Balazs Simonyi

"West of the Jordan River" reż. Amos Gitai

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 9 grudnia w Berlinie.