PIĘĆ POLSKICH FILMÓW W PROGRAMIE HOT DOCS

26 kwietnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Hot Docs” w Kanadzie. W programie tegorocznej edycji znalazło się pięć polskich dokumentów: „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta, „Sen Leocadii” Krzysztofa Nowickiego, „Hugo” Wojciecha Klimali i Mateusza Wajdy, „Over the Limit” Marty Prus oraz „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Zainicjowany w 1993 roku Hot Docs Canadian International Documentary Festival jest największym festiwalem filmów dokumentalnych na kontynencie amerykańskim. Odbywa się co roku na wiosnę, a pokazom filmowym towarzyszą międzynarodowe targi filmowe i konferencje branżowe. Tegoroczna, 25. edycja potrwa od 26 kwietnia do 6 maja.

W tym roku w programie festiwalu znalazło się pięć polskich dokumentów. Film „Beksińscy. Album wideofoniczny” będzie prezentowany w programie Artscapes, pokazującym filmy o kreatywności w tworzeniu sztuk wizualnych. W tej samej sekcji znalazł się film „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

O nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego powalczy natomiast „Sen Leocadii” Krzysztofa Nowickiego, który w Kanadzie będzie miał swoją międzynarodową premierę.

Natomiast w sekcji World Showcase znalazł się film „Hugo” Wojciecha Klimali i Mateusza Wajdy oraz „Over the Limit” Marty Prus.

Warto przypomnieć, że w Kanadzie pojawi się też projekt filmu Any Brzezińskiej „The Future of Forever”. Projekt zostanie zaprezentowany na Hot Docs Forum, a więcej informacji na temat wydarzenia można przeczytać w naszym poprzednim newsie.

Pełen program festiwalu znajduje się na stronie Hot Docs.