KWIECIEŃ NA FESTIWALACH DOKUMENTALNYCH

Wiosna w pełni, więc i na festiwalach pełno polskich filmów. Polskie dokumenty będzie można zobaczyć na Doker Moscow w Rosji czy Hot Docs w Kanadzie. Sprawdźcie, gdzie jeszcze pojawią się polskie produkcje.

Jeszcze w marcu rozpoczął się Belgrad Documentary and Short Film Festival, gdzie do programu zaproszono „Woltę” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały. Ten krótkometrażowy dokument znalazł się też w konkursie festiwalu Aspen Shortfest i Sarasota Film Festival w USA oraz na festiwalu DOKer Moscow. W Rosji będzie można zobaczyć także „Kolekcję” Marcina Polara, „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego oraz „Proch” Jakuba Radeja.

Proch” w tym miesiącu będzie pokazywany także na It’s All True w Brazylii oraz festiwalu Go Short w Holandii. Tam obok niego w programie znalazł się „Rogalik” Pawła Ziemilskiego oraz „Siostry” Michała Hytrosia.

Na początku kwietnia polskie filmy zagoszczą w USA: „Więzi” Zofii Kowalewskiej wezmą udział w festiwalu Cleveland w USA, a „Desert Coffee” w AmDocs – American Documentary Film Festival. Dwa pokazy w Stanach Zjednoczonych czekają w tym miesiącu „Dwa światy” Macieja Adamka: na festiwalu Thin Line Fest oraz Richmond International Film & Music Festival. Oprócz pokazów w USA, film Macieja Adamka będzie można w tym miesiącu zobaczyć na The Norwegian Documentary Film Festival w Norwegii oraz Human Rights Documentary Film Festival „Chesnok” w Mołdawii.

W tym miesiącu w Chile na Talca IFF będzie można zobaczyć polsko-amerykańską koprodukcję „Have No Fear” Beaty Calińskiej i Sarah Jacobson, a w Egipcie „Arabski sekret” Julii Groszek podczas Ismailia IFF. Dwa razy w kwietniu widzowie zagranicznych festiwali obejrzą „Ethiopiques – muzykę duszy” Macieja Bochniaka: na International Film Festival Gorinchem w Holandii oraz IndieLisboa w Portugalii.

Druga połowa kwietnia to International Film Festival of Lanzarote, który zaprezentuje dokument „Pasdar” Grzegorza Piekarskiego, Moscow IFF w Rosji, gdzie będzie można zobaczyć „Operę o Polsce Piotra Stasika czy FISH Filmfestival w Niemczech, na którym pokazani zostaną „Bracia” Wojciecha Staronia.

Natomiast 26 kwietnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Hot Docs w Kanadzie. W programie tegorocznej edycji znalazło się pięć polskich dokumentów: „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta, „Sen Leocadii” Krzysztofa Nowickiego, „Hugo” Wojciecha Klimali i Mateusza Wajdy, „Over the limit” Marty Prus oraz „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Aktualna lista festiwali znajduje się tutaj.