KINOWY POKAZ DOKUMENTU "CEL NIEZNANY"

W czwartek, 23 sierpnia, Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na specjalny pokaz dokumentalnego filmu "Cel nieznany" - unikalnego świadectwa dwunastu ocalałych z Zagłady. Film jest polską koprodukcją.

Cel nieznany to wstrząsający dokument, na który składają się zeznania mężczyzn i kobiet, którym udało się przeżyć uwięzienie w nazistowskich obozach koncentracyjnych lub uniknąć schwytania żyjąc w ukryciu. Film jest końcowym efektem wieloletniego projektu producenta i autora zdjęć Lliona Robertsa. Zainspirowany przypadkowym spotkaniem z synem ocalałego z Holokaustu, Roberts przez czternaście lat jeździł po świecie rozmawiając z ludźmi, którym udało się przeżyć. Niektórzy, jak Ed Mosberg, regularnie wracają na tereny obozu rozpamiętując traumę, która ich dotknęła. Inni, jak Mietek Pemper - stenograf komendanta obozu koncentracyjnego w Krakowie-Płaszowie Amona Götha i doradca Oskara Schindlera, do tej pory wzbraniali się przed wywiadami przed kamerą. Dzięki współpracy z reżyserką Claire Ferguson, z czasem z rozmów wyłoniła się opowieść o ludziach, którzy - mimo różnych, przerażających doświadczeń - stanęli przed tym samym, niemal niemożliwym do wykonania zadaniem: żyć dalej ze wspomnieniami. Opowieść tym ważniejsza, że większość tych osób nigdy wcześniej nie podzieliła się swoją historią, a połowa zmarła w trakcie produkcji filmu lub tuż po jej zakończeniu.

Po seansie odbędzie się spotkanie z Llionem Robertsem oraz jednym z bohaterów, Edwardem Mosbergiem, które poprowadzi prof. Aleksander B. Skotnicki.

Pokaz odbędzie się w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

WSTĘP WOLNY

O FILMIE:

CEL NIEZNANY | DESTINATION UNKNOWN
reż. Claire Ferguson, Wielka Brytania/Austria/Polska/USA 2017, 81’